Polski hokej wraca na zaplecze Elity! Wielki sukces w Tychach

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie po czterech latach wraca do Dywizji IA. Decydujące było ostatnie spotkanie z Japonią, które dostarczyło wielkich emocjach. Turniej odbywał się w Tychach, a jego organizację wsparło Województwo Śląskie.

115371

Długo musieliśmy czekać na mistrzostwa świata Dywizji IB w hokeju na lodzie. Turniej, który początkowo miał się odbyć w Katowicach, dwa razy był odwoływany z powodu pandemii koronawirusa. Udało się za trzecim razem, ale wraz z tym przeniesiono imprezę do pobliskich Tych.

Stadion Zimowy w Tychach świetnie się sprawdził przy organizacji tak dużej imprezy. To możliwe było m.in. dzięki wsparciu Województwa Śląskiego i marszałka Jakuba Chełstowskiego. Najważniejsze jednak było to, że swój cel zrealizowała reprezentacja Polski.

Nasi hokeiści rozpoczęli mistrzostwa od zwycięstwa nad Estonią 3:0. Problemy pojawiły się w drugim spotkaniu. Ukraina postawiła twarde warunki i w regulaminowym czasie gry był remis 2:2. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc zwycięzcę musiał wskazać konkurs rzutów karnych, a w nim skuteczniejsi byli Biało-Czerwoni.

Po dwóch zwycięstwach przyszedł spacerek w starciu z Serbią, który zakończył się okazałym zwycięstwem 10:2 podopiecznych Roberta Kalabera. To z kolei oznaczało, że o awansie do Dywizji IA będzie decydować bezpośredni mecz z Japonią.

Tyskie lodowisko było wypełnione po brzegi, a to dodatkowo zmotywowało Polaków. Nasi hokeiści rozegrali świetne spotkanie, które wygrali 2:0 po golach Arkadiusza Kostka i Alana Łyszczarczyka. Na wielkie brawa zapracował także nasz bramkarz John Murray, który wiele razy ratował zespół z opresji.

Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa świata z kompletem zwycięstw. Dzięki temu po czterech latach zapewniła sobie powrót na zaplecze Elity, czyli do Dywizji IA.

- Cieszę się, że polscy hokeiści odnieśli ten sukces na lodowisku w Tychach, przy wsparciu województwa śląskiego i naszych kibiców. Hokejowe tradycje są u nas ciągle żywe, o czym świadczą sukcesy klubów z regionu. Wspieramy hokej od lat, zależy nam na tym, by dyscyplina rozwijała się, a polscy hokeiści osiągali sukcesy i na stałe powrócili do elity, a młodzi sportowcy mieli szansę rywalizować w komfortowych warunkach i uczyć się od najlepszych - mówił po wielkim sukcesie marszałek Chełstowski.
- To był dla nas udany turniej, z przyjemnością oglądałem, jak nasz zespół prezentował się na lodzie. Hokeiści grali z pasją, determinacją i poświęceniem. Ten zespół ma przyszłość. Bardzo dobrze czuliśmy się na lodowisku w Tychach. Kibice nas wspierali. Dziękuję im za doping - komentował z kolei selekcjoner Kalaber.

Awans na zaplecze Elity to z jednej strony wielki sukces, ale z drugiej także duże wyzwanie. W kolejnych mistrzostwach świata poprzeczka będzie zawieszona znacznie wyżej. Nadrzędnym celem będzie spokojne zapewnienie sobie utrzymania na tym poziomie, bo Elita na razie wydaje się być poza zasięgiem.

czytaj więcej:

271975848 4913651925361560 7901736897685921433 n

Hokeiści walczą o pierwszą czwórkę. Rywal w play-off znany

Sidorenko

W miesiąc przekonał działaczy. Trener GKS-u z nową umową

Tychy

Zmiana trenera jeszcze nie pomogła. Hokeiści bez wygranej

Gks tychy stadion

Czterech niechcianych. GKS Tychy ujawnił listę transferową

20220201 PF LS328

GKS Tychy wznowił treningi. Zdolna młodzież na testach

273520450 5012518875474864 5921497385959090635 n

Czesi zaskoczyli tyszan. GKS rozbity w siedem minut

Gks

Pierwszy trening i od razu pierwszy transfer GKS-u Tychy