Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Tychach. Tyskie Centrum Wolontariatu wydało ponad 8600 paczek

Urząd Miasta Tychy pochwalił się pomocą jakiej udzielili tyszanie uchodźcom z Ukrainy. Tyskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez fundację Internationaler Bund Polska prowadzi od 1 marca 2022 r. na placu św. Anny w Tychach punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców.

Od 1 marca do 13 kwietnia 2022 r. w punkcie na placu św. Anny 4 wydano 126 tys. artykułów w 8600 paczkach. Do akcji pomocy od 1 marca do Tyskiego Centrum Wolontariatu zgłosiło się 415 tyszan, którzy oferowali pomoc, od mieszkań dla uchodźców, pracę w wolontariacie, transport, tłumaczenia po wsparcie psychologiczne i medyczne.

- Funkcjonowanie Punktu było możliwe dzięki nieodpłatnemu przekazaniu pomieszczeń na pl. Św. Anny 4 oraz wsparciu pracowników Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy. Wiele wydarzyło się dobrego, dzięki czemu ci doświadczeni wojną ludzie znaleźli dużo zrozumienia wśród zwykłych tyszan. Już pierwszego dnia stali się częścią lokalnej społeczności i mamy nadzieję, że to nie zniknie i zostanie podtrzymane - mówi Anna Mastej koordynatorka Tyskiego Centrum Wolontariatu.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w pomoc powstała baza danych, z której mogą korzystać inne miejsca oferujące pomoc – Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta i Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej prowadzące punkt kontaktowy dla Ukraińców na placu św. Anny 2.

W punkcie dostępne są ubrania, żywność, pościel, chemia, kosmetyki, artykuły dla dzieci w tym zabawki. Od początku funkcjonowania wydano ok 126 000 artykułów w 8600 paczkach. W punkcie pracuje dwóch pracowników Fundacji, jednak jego funkcjonowanie jest możliwe dzięki pracy wolontariuszy. Najwytrwalsi przychodzą codziennie – mówi Szymon Kania z fundacji Internationaler Bund Polska. – Przez cały okres funkcjonowania Punktu przewinęło się 250 wolontariuszy. Wolontariusze są w różnym wieku – uczniowie, osoby pracujące, seniorzy. 75 procent wolontariuszy to kobiet – dodaje.

Urząd Miasta Tychy informuje, że wszystkie produkty wydane w punkcie zostały zebrane w ramach publicznej zbiórki prowadzonej przez Fundację. Artykuły zostały przekazane przez mieszkańców Tychów, ale do punktu docierały także dary od mieszkańców z innych krajów – Holandii, Szwecji, Włoch, Irlandii, Francji, USA, Wielkiej Brytanii. Dary wysyłały także prywatne firmy, instytucje oraz parafie. – Zbiórki prowadzone były w szkołach i przedszkolach. Dary przekazały nawet pielęgniarki ze szpitala św. Mary w Richmond, USA. Akcję wsparli również członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Tychy, którzy udzielali zarówno pomocy rzeczowej jak i aktywnie działali w ramach wolontariatu. Ważnym partnerem była niemiecka organizacja pozarządowa Internationaler Bund, która przekazała kilka tirów wsparcia rzeczowego – informują tyscy urzędnicy.