Ponowne otwarcie kin od połowy lutego. Multikino ma wątpliwości – czy tyskie kina się otworzą?

Po ponad trzech miesiącach następuje ponowne odmrożenie gospodarki. 12 lutego na próbne 2 tygodnie mają zostać otwarte kina i teatry, jednak część placówek nie chce ryzykować. Jak mówią przedstawiciele sieci, może być to nieopłacalne.

Popcorn 1085072 1920

Kina, teatry i hotele otwierają się po długiej przerwie. Decyzja o wznowieniu działalności zapadła na tydzień przed planowaną datą otwarcia. O ile w przypadku hoteli czy restauracji taki okres czasu nie jest dużym problemem logistycznym, o tyle, jak twierdzą przedstawiciele sieci Helios, w przypadku multipleksów otwarcie ciągnie za sobą duże ryzyko nierentowności w przypadku ponownego zamknięcia kin.

Według decyzji Premiera, kina i teatry mogą otworzyć się na „okres próbny”, który miałby trwać 2 tygodnie, w znanym już widzom i właścicielom kin reżimie sanitarnym. Co na to kina?

W oficjalnym komunikacie sieci Helios możemy przeczytać, że biorąc pod uwagę warunki otwarcia i wspomniany próbny okres dwóch tygodni, sieć postanowiła pozostać zamknięta.

Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r., pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na 2 tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około 4 tygodni – możemy przeczytać w komunikacie.

W Tychach są dwa kina: jedno studyjne w Pasażu Andromeda, i drugie, bardziej komercyjne Multikino na ulicy Jana Pawła II. Jak mówią przedstawiciele większych sieci, otwarcie kin w reżimie sanitarnym na potencjalny okres dwóch tygodni jest dużo bardziej prawdopodobne w przypadku kin studyjnych. Na oficjalnym Facebooku kina w Andromedzie nie ma na razie jednak żadnej informacji odnośnie potencjalnego otwarcia.

Taka sama sytuacja i brak decyzji co do ponownego otwarcia wydaje się mieć miejsce w przypadku sieci Multikino. W komunikacie tej sieci możemy przeczytać:

Zgodnie z decyzją rządu z dnia 5 lutego otwarcie kin jest możliwe od następnego piątku tj. 12 lutego. Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. W związku z tym spółka Multikino S.A., aby podjąć decyzję o otwarciu swoich kin musi zapoznać się z rządowym rozporządzeniem zawierającym szczegóły dotyczące zasad na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie. […] Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin.

Czy tyskie Multikino i kino studyjne w pasażu Andromeda otworzą się 12 lutego?