Porodówka nową wizytówką szpitala Megrez w Tychach

Położnictwo w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach otwiera się na porody naturalne. Mimo, że to nie koniec modernizacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej na pacjentki w ciąży czeka już nowoczesne położnictwo i Trakt Porodowy.

Tyska porodówka

Kompleksowa modernizacja IV piętra szpitala, mieszczącego Oddziały: Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny trwa od 2019 roku i obejmuje cały poziom, za wyjątkiem odcinka, który został wyremontowany jeszcze w 2014 roku. Wartość prac modernizacyjnych oszacowano na ponad 16 milionów. Wykonane dotąd etapy pochłonęły około 13 milionów z tej kwoty.

- Wybuch pandemii i wyznaczenie naszemu szpitalowi miejsca na pierwszej linii walki z koronawirusem wiele zmieniły w jego funkcjonowaniu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy – przyznaje Mariola Szulc, prezes szpitala Megrez – To był wyjątkowy czas, trudny, ale także dający szanse wykonania szeregu inwestycji ważnych dla pacjentów i zakupu sprzętu medycznego. Staraliśmy się wykorzystać go jak najlepiej i liczę, że nasza praca zaowocuje lepszymi warunkami i jakością leczenia w każdej specjalizacji prowadzonej w naszym szpitalu. Największym wyzwaniem inwestycyjnym jest modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Dzisiaj robimy kolejny duży krok w kierunku powrotu do naszej podstawowej działalności placówki wielospecjalistycznej, a dodatkowo, dzięki mecenatowi miasta, wprowadzamy długo oczekiwane nowe standardy opieki nad pacjentkami w ciąży. Serdecznie za to dziękuję.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba podkreśla znaczenie inwestycji jaką jest modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej.

- Zależy nam na tym, aby w Tychach rodziło się jak najwięcej dzieci w jak najlepszych warunkach. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza podczas obecnie panującej trudnej sytuacji demograficznej. Po kilku latach bardzo dobrej koniunktury, gdzie przyrost naturalny w Tychach był jednym z najwyższych w województwie śląskim, teraz niestety mamy przyrost ujemny. Dlatego trzeba stworzyć jak najlepsze warunki na poziomie europejskim, aby kobiety chciały tutaj rodzić. Kolejne plany inwestycyjne są bardzo bogate, a takich uroczystych otwarć będzie zdecydowanie więcej, ponieważ przechodzimy z remontami na kolejne części szpitala. Zwieńczeniem wszystkich inwestycji będzie blok operacyjny, nad którym już teraz pracujemy – wskazuje Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Nowoczesny Oddział według europejskich standardów

Od teraz pacjentki mają do dyspozycji dwuosobowe sale w tzw. systemie „matka-dziecko”, który umożliwia mamie przebywanie w jednym pokoju z noworodkiem. Przy każdym pokoju jest łazienka. To europejski standard i taki będzie obowiązywać na całym oddziale. Oddawane właśnie do użytku skrzydło mieści również m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pracownię USG, bogato wyposażoną w aparaturę medyczną salę intensywnego nadzoru pooperacyjnego oraz pokój laktacyjny, w którym mamy mogą ściągnąć pokarm lub nakarmić dziecko piersią. Dodatkowo mamy z niepełnosprawnościami mają w megrezowskiej porodówce własną, w pełni dostosowaną do swoich potrzeb, łazienkę. – Informuje UM Tychy

Również Trakt Porodowy zmienił się nie do poznania. Nie ma już boksów, a w ich miejscu pojawiły się cztery kameralne sale porodowe z kwietnymi nazwami: Lawenda z wanną do porodów, Wiśnia, Stokrotka i Chaber. Każda została wyposażona w elektroniczny system nadzoru płodu, każda ma też własny węzeł sanitarny. Zmodernizowana i wyposażona w niezbędną aparaturę medyczną została także sala do cięć cesarskich. Na pacjentki po porodach powikłanych czeka sala ciągłego nadzoru, a dla noworodków wymagających takiego wsparcia – stanowisko do resuscytacji. Drugie takie stworzono w części położniczej oddziału.

Od teraz ojcowie oczekujący narodzin swojego dziecka mają do swojej dyspozycji dedykowany pokój z węzłem sanitarnym, zaś ci, którzy chcą być obecni przy porodzie - foteliki w salach porodowych.

- Mimo trwającego jeszcze remontu już od początku roku realizujemy planowe zabiegi ginekologiczne – zaznacza dr n. med. Adam Dyrda, ordynator oddziału. – Stosujemy szeroki zakres leczenia schorzeń ginekologicznych od klasycznych metod zabiegowych i operacyjnych po techniki oparte na wideochirurgii.

Kompleksowe zmiany w Oddziale Neonatologicznym

Na Oddziale Neonatologicznym również zaszło wiele zmian. W efekcie powstała całkiem nowa organizacja sal i inny układ pomieszczeń z dużą salą do intensywnej terapii noworodków. Mieści ona 7 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych m.in. w kolumny sufitowe, nowoczesne inkubatory i respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne i inną aparaturę medyczną.

- Mamy do dyspozycji aparat do monitorowania czynności układu przywspółczulnego , służący na przykład do oceny dyskomfortu noworodka, w tym bólu – informuje dr n. med. Jarosław Groszko, ordynator Oddziału Neonatologicznego – Kolejnym ważnym nabytkiem diagnostycznym jest aparat do amplitudowo zintegrowanej elektroencefalografii (AEEG), który monitoruje czynności elektryczne mózgu. Badanie ważne jest zwłaszcza w przypadku wystąpienia dużych niedotlenień okołoporodowych. Z kolei dzięki cewnikom i pompom infuzyjnym na oddziale prowadzone jest pozajelitowe żywienie wcześniaków.

Na oddziale nieprzerwanie prowadzone są przesiewowe badania USG: przezciemiączkowe i stawów biodrowych. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która już dwukrotnie podarowała szpitalowi ultrasonografy wyposażone w odpowiednie głowice, tyscy neonatolodzy wykonują te ponadstandardowe procedury od 2013 roku.

- Poza rozbudową sfery diagnostyczno-leczniczej w istotny sposób poprawił się komfort pobytu matek z dziećmi na naszym oddziale – podkreśla dr Groszko i dodaje: – Przy każdym stanowisku stworzona została bowiem możliwość kangurowania noworodków, które nie mogą przebywać z mamami na salach w części położniczej. Kiedy będziemy mogli zluzować obostrzenia epidemiologiczne, taką możliwość zyskają także ojcowie.