Poseł Michał Gramatyka oskarża Rafała Piecha o popełnienie przestępstwa. Złożył zawiadomienie do prokuratury

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka kontra prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech – starcie drugie? Ciąg dalszy historii zawieszonych w Siemianowicach antyszczepionkowych plakatów, z których treścią zgadzał się Piech. Gramatyka złożył zawiadomienie do prokuratury.

fot. FB Michał Gramatyka/ Rafał Piech
Projekt bez tytułu 4

Przypomnijmy: w Siemianowicach Śląskich pojawiły się plakaty, które wprost określały szczepionki mianem „eksperymentu medycznego”. Właśnie w tej sprawie poseł Gramatyka napisał do znanego ze swoich kontrowersyjnych poglądów dotyczących szczepionek Piecha. Zapytał, czy plakaty – wiszące na miejskich słupach – mają jakiś związek z Urzędem Miasta. Okazało się, że nie, plakaty zostały zdjęte, a Piech odpowiedział swoim pismem, ale – jak się okazuje – nie był to koniec historii.

Czytaj więcej: Piech do Gramatyki: Szczepionki to „eksperyment”. Gramatyka do Piecha: Szczepienie się to odpowiedzialność za innych

W odpowiedzi na pismo nadesłane przez Rafała Piecha poseł Gramatyka złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, w którym zawiadomił o niezgodnych z prawdą wypowiedziach publicznych prezydenta Siemianowic. Dotyczyły one sposobów leczenia COVID-19 oraz skuteczności działań podejmowanych walce z tą chorobą.

– Pan prezydent Rafał Piech nie posiada wykształcenia medycznego ani kwalifikacji upoważniających od oceny zagrożenia chorobą – tłumaczy w piśmie Gramatyka.

Poseł dodaje, że Piech jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach, w związku z czym z medycyną niewiele ma wspólnego.

Szkodliwe komentarze

Poseł porusza kwestię krytyki przez Piecha działań rządu RP podejmowanych w walce z COVID-19 oraz jego autorytatywnych wypowiedzi nt. sposobów leczenia koronawirusa.

Gramatyka uzasadnia, że Piech jest osobą publiczną, a jego wypowiedzi mają szeroki zasięg i docierają do wielu osób. W związku z tym prezydent Siemianowic może być autorytetem dla szerokiego grona odbiorców. Wielką szkodę mogą wywoływać jego paranaukowe i nieprawdziwe wypowiedzi dotyczące pandemii.

Przypomnijmy, że prezydent Piech, choć wyparł się powiązań z kontrowersyjnymi plakatami, które pojawiły się na miejskich słupach reklamowych, to jednak zgodził się z ich treścią, między innymi szczepionki mianem „eksperymentu medycznego”.

– Można by zgodzić się z Pana stwierdzeniem jedynie w przypadku, gdyby zarówno Ministerstwo Zdrowia oraz producenci preparatów aplikowanych jako szczepionki przeciw Covid-19 przyjęli pełną odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne powstałe wskutek ich stosowania – komentował w odpowiedzi na pismo posła Piech.

Prezydent Siemianowic dodał, że korzystanie z preparatów i lekarstw, które nie zakończyły fazy testów nazywa się powszechnie w świecie medycyny eksperymentalnymi. Preparaty, które zakończyły fazy testowe posiadają zwykle jedną niezmienną w treści ulotkę.

Takie tłumaczenie Piecha, Gramatyka nazwał niedorzecznym i powołał się na słowa papieża Franciszka.

Zaszczepienie się jest wyrazem miłości do bliskiego, a przekonywanie do szczepień jest jeszcze większym wyrazem miłości bliźniego. Jest wyrazem odpowiedzialności za tych wokół nas.