Potwierdziły się pogłoski. Prezydent Tychów Andrzej Dziuba startuje w wyborach do Senatu

Dzisiaj, w czwartek 17 sierpnia 2023 r., zaprezentowano ustalenia Paktu Senackiego, czyli kooperacji partii opozycyjnych, które porozumiały się, by w każdym ze 100 okręgów wyborczych w Polsce wystawić w wyborach 15 października jednego wspólnego kandydata. Wśród nich jest obecny prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

FB Andrzej Dziuba
Andrzej dziuba

W czwartek, 17 sierpnia 2023 r. opozycja ogłosiła porozumienie w ramach Paktu Senackiego. W konferencji udział wzięli liderzy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń (Lewica), Donald Tusk (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Szymon Hołownia (Polska 2050), a także senator Zygmunt Frankiewicz (PO) i poseł Piotr Zgorzelski (PSL).

Pakt Senacki już funkcjonuje w wyborach do Senatu

- Najważniejsze jest to, że po długich przygotowaniach doszliśmy do porozumienia, kierując się przede wszystkim optymalizacją wyniku, dzięki temu mamy zespół ludzi, który będzie reprezentować partie opozycyjne w walce o Senat RP i liczymy na to, że nie tylko powtórzymy wynik poprzednich wyborów, ale jeszcze go poprawimy i reprezentacja obecnej opozycji w senacie będzie jeszcze silniejsza - powiedział Zygmunt Frankiewicz, były wieloletni prezydent Gliwic.

I tak jak on ze stanowiska prezydenta miasta przeszedł, po wygraniu wyborów, do Senatu, to teraz w jego ślady chce iść prezydent Tychów, Andrzej Dziuba.

Prezydent Tychów chce być senatorem. Tłumaczy powody tej decyzji

O tym, że będzie on kandydował w wyborach do Senatu mówiło się w kuluarach od dawna. Dziś te informacje się potwierdziły. Andrzej Dziuba startuje w okręgu nr 75 (powiat bieruńsko-lędziński oraz Mysłowice, Tychy).

- Będę jednym z reprezentantów „Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski”. Podjęcie decyzji o starcie w wyborach nie było dla mnie łatwe. W lipcu minęły 23 lata odkąd zostałem wybrany Prezydentem Tychów - napisał prezydent Tychów na swoim profilu na Facebooku.

We wpisie czytamy: "Dzięki ciężkiej pracy i determinacji do działania oraz poparciu społecznemu, na które przez te wszystkie lata mogłem z Państwa strony liczyć, z miasta z ponad 13 % bezrobociem i budżetem wynoszącym ok. 180 milionów złotych Tychy stały się prężnie rozwijającym się miastem z ponad miliardowym budżetem i bezrobociem na poziomie poniżej 2 %. Na przestrzeni tych lat zrealizowaliśmy tysiące projektów czy inwestycji. Nie sposób zliczyć wszystkich, ale mam poczucie, że WSPÓLNIE osiągnęliśmy coś, co jeszcze 30 czy nawet 20 lat temu wydawało się niemożliwym. Stworzyliśmy dynamicznie rozwijające się nowoczesne miasto i silną tyską wspólnotę mieszkańców, która tutaj żyje, pracuje, spędza wolny czas. Jestem Wam za to ogromnie wdzięczny i dumny z naszych osiągnięć. Dziś jednak samorządy w naszym kraju stoją przed nowymi wyzwaniami. Obserwujemy z każdym rokiem ograniczenie naszych kompetencji, systemowe i systematyczne niszczenie samorządów prowadzone poprzez określoną politykę finansową rządu. To samorządy zmieniły Polskę i o dalszy rozwój silnych i niezależnych samorządów musimy walczyć. Dlatego liczę na Państwa zrozumienie mojej decyzji i wsparcie w tym ważnym nie tylko dla mnie, ale całej naszej wspólnoty momencie. Zapewniam, że dalej bacznie będę śledził dalszy rozwój Tychów, bo przyszłość naszego miasta jest dla mnie bardzo ważna. Przez lata pracy w urzędzie nigdy nie zarządzałem jednoosobowo. Jeśli uda mi się zdobyć mandat Senatora RP, w mieście zostaje kompetentny i zaangażowany zespół doświadczonych ludzi. Jeśli tylko obdarzycie ich Państwo zaufaniem, będzie dalej dbał o jego rozwój. To jakie będą Tychy zależy od NAS wszystkich!".

Gdy Andrzej Dziuba wygra wybory, jego mandat prezydenta miasta wygaśnie automatycznie. Do zarządzania miastem zostanie mianowany komisarz

Gdyby Andrzej Dziuba wygrał wybory do Senatu, automatycznie traci stanowisko prezydenta miasta. Stanowiska tracą też wiceprezydenci. W takim wypadku wojewoda śląski powoła komisarza, który będzie zarządzał miastem teoretycznie do czasu przedterminowych wyborów prezydenta miasta. Jednak, jak mówi prawo, "wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta. Wyborów przedterminowych nie przeprowadza się także wtedy, jeżeli data wyborów miałaby przypaść w okresie dłuższym niż 6 a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta i rada w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu wójta podejmie uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów".

Senat RP

Może Cię zainteresować:

Liderzy opozycji ogłosili Pakt Senacki. Kto wystartuje w wyborach do Senatu RP w woj. śląskim?

Autor: Martyna Urban

17/08/2023

KO sejm

Może Cię zainteresować:

Budka, Rosa, Król na czele katowickiej listy KO do Sejmu. Potem samorządowcy, były szef SLD i znany politolog

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2023

PXL 20230622 192829946

Może Cię zainteresować:

Jak Tychy stały się miastem bez centrum - i co z tym obecnie się dzieje

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/08/2023