Poważne utrudnienia drogowe w ramach budowy ITS. Kolejne prace potrwają tydzień

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach ostrzega przed utrudnieniami na drogach krajowych przebiegających przez miasto. Kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Roboty drogowe na DK 86, S1 i DK 1 związane z wprowadzaniem systemu ITS będą trwać jeszcze przez tydzień.

Agnieszka Kijas
ITS Budowlanych Begonii

Aż w pięciu lokalizacjach na drogach krajowych biegnących przez Tychy wystąpią zawężenia. Jak informuje MZUiM powodem utrudnień jest montaż kamer i instalacji na stacjach ważenia pojazdów, które powstają w ramach systemu ITS. – Są to ostatnie tak poważne utrudnienia w ramach budowy Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem – zapewniają tyscy urzędnicy.

Harmonogram prac drogowych

Prace mają być prowadzone zgodnie z zaprezentowanym przez MZUiM harmonogramem:

  • 13.06 DK44 (ul. Turyńska) blisko granicy z Bieruniem - kierunek Mikołów (cały dzień od godz. 7:00)
  • 14.06 DK 86 w rejonie węzła Boya Żeleńskiego - kierunek Cieszyn (cały dzień od godz. 7:00)
  • 15.06 S1 kierunek Cieszyn (cały dzień od godz. 7:00)
  • 17.06 DK 1 na granicy miasta Tychy z Kobiórem - kierunek Katowice (cały dzień od godz. 7:00)
  • 18.06 DK 1 na granicy miasta Tychy z Kobiórem - kierunek Katowice (pół dnia od godzin rannych) oraz DK 44 (ul. Mikołowska) w rejonie granicy Tychów z Mikołowem- kierunek Oświęcim (pół dnia od godzin południowych)
– Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i przepraszamy za wszelkie niedogodności. W trakcie wdrażania takiego nowoczesnego rozwiązania, jakim jest system ITS, tych utrudnień nie da się uniknąć. Chcę uspokoić, zbliżamy się do końca prac. Pamiętajmy, że w efekcie dzięki systemowi ITS, który będzie zarządzał ruchem w naszym mieście, podniesie się jakość poruszania się po Tychach. Będziemy jeździć płynniej, a także wzrośnie poziom bezpieczeństwa na drogach. ITS zapewni sprawne zarządzanie ruchem drogowym zwłaszcza w czasie jego dużego natężenia – mówi Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

ITS w pełni zadziała dopiero od 2023 r.

Niedogodności związane z budową ITS w Tychach mają potrwać do końca czerwca 2022 r. Wszystkie elementy powstałe w wyniku budowy Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem w mieście dopiero wtedy zaczną działać i komunikować się ze sobą. Do końca 2022 r. system ma się „uczyć” jak reagować na sytuacje drogowe w mieście. – Musimy zebrać dane niezbędne do prawidłowego działania systemu oraz skoordynować ze sobą skrzyżowania tak, żeby jadąc z przepisową prędkością, nie trzeba było zatrzymywać się na każdych światłach. To okres przejściowy. Planowo kalibracja ma potrwać do końca 2022 roku. Wówczas przyjdzie czas na efekty i ocenę systemu ITS – wyjaśnia Agnieszka Kijas.