Powitanie Marii Skłodowskiej-Curie w Tychach. Pojawił się nowy mural z noblistką

Słynna badaczka na stałe zagości w mieście. To za sprawą grafiki, jaka zdobi ścianę jednej z tyskich podstawówek. W nadchodzącym tygodniu odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu.

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie Skłodowskiej w Tychach
Mural tychy szkola

Skłodowska-Curie w Tychach

W najbliższy wtorek, 7 listopada, odbędzie się szczególne wydarzenie dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 11. Jej patronka została uwieczniona na ścianie placówki. Szykuje się uroczyste odsłonięcie muralu z jej wizerunkiem. Powstanie nowej ozdoby to także element świętowania jubileuszu 65-lecia szkoły przypadającego właśnie w tym roku.

- Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie muralu i powitanie Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach - spotkacie ją jednak nie tylko na ścianie, ale także przechadzającą się wokół szkoły tuż przed otwarciem - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Oficjalne odsłonięcie dzieła zaplanowano na 7 listopada, na godzinę 10:00. Autorami malarsko-ceramicznego muralu jest duet "Czary-Mury" - Marta Piróg i Marek Grela. Artyści odpowiadają także za katowickie malowidło przedstawiające Zbigniewa Wodeckiego czy warszawską grafikę z Agnieszką Osiecką. Tym razem główną bohaterką ich pracy została Maria Skłodowska-Curie.

- Była uparta, odważna i bezkompromisowa – w życiu prywatnym i pracy zawodowej - przypominają organizatorzy wtorkowego wydarzenia. - Została pierwszą laureatką Nagrody Nobla, w dodatku jako pierwsza osoba na świecie otrzymała to wyróżnienie dwukrotnie – w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości (wraz z P. Curie i H. Becquerelem) i z chemii za odkrycie polonu i radu - dodają.
Bielska 103 7

Może Cię zainteresować:

Nowy TBS przy Bielskiej z artystycznym sznytem. Op-artowe murale i podświetlany "autograf" architekta

Autor: Redakcja

20/01/2023

Mural z Maruą Curie-Skłodowską w trakcie powstawania

Może Cię zainteresować:

Na tyskiej szkole powstaje nietypowy mural z Marią Curie-Skłodowską

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/10/2023