Powstanie komisja nadzwyczajna w sprawie systemu Pegasus. Zasiądzie w niej Gabriela Morawska-Stanecka

fot. Creative Commons
Gabriela Morawska Stanecka Kancelaria Senatu 2019a

Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji z użyciem systemu Pegasus. Pierwsze posiedzenie odbyło się tuż po głosowaniu. Kandydatką do komisji koła PPS została Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

W środę, 12 stycznia Senat przegłosował utworzenie komisji nadzwyczajnej ds. systemu Pegasus. Za powołaniem komisji głosowało 52 senatorów, 45 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu. Zgodnie z przyjętą uchwałą, w skład komisji wejdzie siedmiu senatorów, w tym wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka. 

System Pegaus - legalny czy nie?

W trakcie posiedzenia zostaną wykorzystane wszystkie regulaminowe możliwości Senatu po to, aby obywatele dowiedzieli się w jaki sposób politycy i prawnicy byli inwigilowani za pomocą Pegasusa.

- Będą wysłuchiwani ludzie, którzy posiadają wiedzę teoretyczną lub praktyczną dotyczącą systemów inwigilacji obywateli, wykorzystywanych przez prokuraturę i służby specjalne oraz legalności i zasad stosowania technik operacyjnych wobec obywateli. Przesłuchiwane będą także osoby, które były poddawane inwigilacji za pomocą tego systemu - tłumaczy Gabriela Morawska-Stanecka.

Wicemarszałek Senatu dodaje, że komisja chce doprowadzić do wyjaśniania kwestii legalności systemu Pegasus, ale także - by sytuacja się nie powtórzyła - zmian ustawowych. Pierwsze posiedzenie odbędzie się w poniedziałek, 17 stycznia i będzie ono transmitowane. 

Wpływ na wybory parlamentarne?

W grudniu 2021 roku Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że będzie o wnioskować powołanie sejmowej komisji śledczej, mówiono także wtedy o zwołaniu analogicznej komisji w Senacie. Donald Tusk tłumaczył, że w kompetencji komisji byłoby zbadanie wpływu systemu Pegasus na wyniki wyborów parlamentarnych w 2019 roku oraz opracowanie założenia inicjatywy ustawodawczej reformującej działalność służb specjalnych.

Pod wnioskiem o powołanie komisji nadzwyczajnej podpisali się wówczas między innymi senatorowie KO: Marcin Bosacki, Sławomir Rybicki i Marek Borowski, PPS: Gabriela Morawska-Stanecka i Wojciech Konieczny, PSL Michał Kamiński oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

czytaj więcej:

Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śl. i poseł Michał Gramatyka

Plakaty, szczepionki, kontrowersje. I odpowiedzialność

GZM autobus

Metropolia przejmuje udziały PKM-ów

1 ZS5

Posłanka interweniuje w sprawie wycinki drzew

Spotkanie w UM Tychy

Przedstawiciele rządu rozmawiali z Andrzejem Dziubą

Wypadek na DK1

Szczegóły piątkowego wypadku na DK1 w Kobiórze

Straż Pożarna

Nowe przepisy w projekcie ustawy o OSP

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba

Prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast zjednoczyli się