Poza horyzonty wyobraźni. Wystawa legendy fantastyki w Tichauer Art Gallery

W galerii Tichauer Art Gallery (tereny Browaru Obywatelskiego) ruszyła dziś ekspozycja około dziewięćdziesięciu prac malarskich, rysunków i rzeźb Wojciecha Siudmaka, którą będzie można odwiedzać do 3 marca. Artysta jest postacią na poły legendarną w świecie miłośników science-fiction, a lista jego dotychczasowych osiągnięć zdumiewa niezależnie od gustu.

Treść dzieł działającego od 1956 roku we Francji Siudmaka (ur. 1942), absolwenra paryskiej Ecole des Beaux-Arts, jest przesycona symboliką i emocjami.. Artysta podkreśla, że dla pokolenia powojennego, które reprezentuje, dużo bliższe było realizowanie sztuki przetwarzającej traumę i trudne aspekty realiów Polski tamtego okresu - on jednak postawił na kierunek przeciwny, inspirując się sztuką dawnych mistrzów pokroju Hieronima Boscha, antykiem, przyrodą, kosmosem czy motywami literatury, muzyki poważnej oraz architektury. Jego prace ilustrowały m.in. kanon literackiej fantastyki („Kroniki Diuny”), a jego styl był imitowany niezliczone razy na okładkach pozycji tego nurtu; twotzył też m.in. plakaty dla festiwalu w Cannes.

Twórczość Wojciecha Siudmaka jest określana jako realizm fantastyczny lub surrealizm.

Wybitny artysta przenosi tym samym wrażliwość społeczną na abstrakcyjne projekcje w mistrzowskiej formie. Cieszący się światowym rozgłosem i honorowym obywatelstwem Paryża plastyk ma na swoim koncie spektakularne inicjatywy - milenialna wystawa na wieży Eiffela, projekcje na świątyni Ramzesa w Luksorze, cykl plastyczny poświęcony nokturnom Chopina, inscenizacje operowe, wystawy, które inspirowały literaturów, filmowców i ludzi teatru - szczególnie tych związanych z fantastyką naukową.

Wystawa firmowana przez Tichauer Art, ambasadę Francji, Operę Śląską i czasopismo Nowa Fantastyka swoim tytułem odnosi się do filozoficznego i naukowego badania pochodzenia i prapoczątków kosmosu. Podobnie jak
ludzka wyobraźnia zdaje się on być bezkresny - wystawa została jednak podzielona na dwie części - malarską i rysunkowo-rzeźbiarską; każdej z nich towarzyszyć będą bogate multimedia.

20 października o 18 odbędzie się otwarty wernisaż;
wystawę odwiedzać będzie można codziennie od 9 do 21; bilety w cenie 10-20 zł (część rzeźbiarsko-rysunkowa) i 30-39 zł (część malarskostępne na stronie galerii (link).