Prezydent Tychów apeluje w obronie społeczności lokalnych i regionalnych

Andrzej Dziuba Prezydent Tychów w środę 13 października 2021 r. na ręce Marszałka i Wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej złożył apel podpisany przez kilkuset samorządowców.

Facebook / Krzysztof Król
Protest WWA

Prezydent Tychów od momentu ukazania się rządowej propozycji programu „Polski Ład” sprzeciwia się jego realizacji. Andrzej Dziuba i inni samorządowcy, którzy również nie zgadzają się z proponowanymi zmianami zwracają uwagę, że po wprowadzeniu programu w życie, w miejskich budżetach może zabraknąć milionów złotych na inwestycje.

– Z powodu Polskiego Ładu w budżecie Tychów zabraknie prawie 62 mln zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca Tychów daje kwotę 500 zł, które każdy mieszkaniec straci. Mamy więc teraz do czynienia z programem 500 minus – informował Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba. Na Polskim Ładzie możemy w Tychach stracić prawie 62 mln zł! Może to oznaczać rezygnację z wielu zaplanowanych inwestycji: nowych mieszkań, dróg, chodników czy kolejnego przedszkola - dodał prezydent Tychów

Żadna władza nie kochała samorządów

Prezydent Andrzej Dziuba na swoim profilu na Facebook’u w taki sposób uzasadnił swój udział w proteście samorządowców:

„Czy w Warszawie wiedzą lepiej czego potrzebują np. mieszkańcy Tychów, Bierunia czy Pszczyny? NIE! Czy powinni podejmować decyzję o tym, jakie inwestycje mamy realizować albo jak mają funkcjonować szkoły w naszych gminach? Oczywiście, że NIE!

Jestem jednym z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce, przez lata obserwowałem jak zmieniała się władza. Żadna, co trzeba jasno podkreślić - nie kochała samorządów, ale jeszcze nigdy nie prowadzono względem nas i mieszkańców miast i gmin, którymi zarządzamy, tak destrukcyjnej polityki. Nie chcemy być tylko wykonawcami poleceń - chcemy razem ze społecznościami lokalnymi decydować o przyszłości naszych miast. Dlatego jutro razem z koleżankami i kolegami samorządowcami z całej Polski spotykamy się w Warszawie, by WSPÓLNIE wyrazić swój sprzeciw. Na ręce Marszałka i Wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej złożymy apel podpisany przez kilkuset samorządowców”.

Tyska inwestycja finansowana przez program „Polski Ład”?

W połowie sierpnia 2021 r. Urząd Miasta Tychy poinformował o planach budowy wodnego placu zabaw w Parku Jaworek. Koszt inwestycji ma wynieść około 7 000 000 złotych. Urzędnicy poinformowali wtedy, że gmina Miasta Tychy złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach programu „Polski Ład”.

Tłumaczenie Ministerstwa Finansów

Głos w sprawie planowanego programu „Polski Ład” zabrało także Ministerstwo Finansów, które zapewnia, że „samorządy nie stracą na Polskim Ładzie”. Rząd zapewnia, że mimo „historycznej” obniżki podatków, przez którą zmniejszy się dochód budżetu państwa i samorządów, jednostki samorządów terytorialnych otrzymają subwencję rozwojową, nazywaną przez ministerstwo dodatkowymi pieniędzmi. Ma to działać na takiej zasadzie, że jeżeli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają te „dodatkowe pieniądze”. Dodatkowo, jak informuje ministerstwo samorządy mają otrzymać 8 mld złotych na swoje potrzeby. Jednak zasady, na których ma opierać się to wsparcie nie zostały wyjaśnione. Ciężko też znaleźć odpowiedź na pytanie skąd budżet państwa będzie miał pieniądze na wsparcie samorządów, skoro wpływy do budżetu zmaleją.