Prezydent Tychów daleko za podium w rankingu IBIMS. Sprawdź najbardziej wpływowych samorządowców w Internecie

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych opublikował ranking najbardziej wpływowych prezydentów miast i burmistrzów w sieci. Nie tylko liczba obserwujących i postów na Facebooku ma znaczenie. Liczy się też interakcja samorządowców z mieszkańcami.

Andrzej Dziuba / Facebook
Prezydent Tychów Andrzej Dziuba

Jak zauważają twórcy rankingu – Jasno z niego wynika, że wielkość miasta czy też rozmiar jego budżetu marketingowego nie przekłada się w prosty sposób na efektywność w komunikacji społecznej.

W informacji podanej przez IBIMS możemy przeczytać, że „raport zbudowany na bazie analizy 142 profili Facebook burmistrzów i 88 profili prezydentów miast członkowskich Związku Miast Polskich. Analiza przeprowadzana była narzędziami własnymi Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych oraz poddana weryfikacji i ocenie indywidualnej ekspertów IBIMS w zakresie komunikacji w mediach społecznościowych”.

Raport jest opisem sprawności komunikacyjnej samorządowców

– Wiele profili prezydentów i burmistrzów doszło do bariery w dalszym rozwoju. Niewprowadzenie zmian do dotychczasowego modelu komunikacji będzie skutkowało regresem znaczenia profilu włodarza na mapie komunikacyjnej miasta. Niniejszy raport poza opisem sprawności komunikacyjnej samorządowców jest też częściowym obrazem ich postrzegania w lokalnych wspólnotach. Wobec planowanych przyszłorocznych wyborów samorządowych – to może być ostatni moment na wprowadzenie gruntownych zmian – informują twórcy rankingu.

Liderzy rankingu

Autorzy rankingu podkreślają, że nie istnieje jedna „recepta na dobry fanpage”. Częstotliwość publikacji musi iść w parze z charakterem samorządowca, a także jakością i spójnością z całym systemem komunikacji miasta.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

  • Jacek Sutryk – Wrocław
  • Aleksandra Dulkiewicz – Gdańsk
  • Marek Materek – Starachowice

Liderzy rankingu według autorów są bardzo aktywni na Facebooku. Prezydent Wrocławia publikuje posty średnio 5,5 razy dziennie. Aleksandra Dulkiewicz średnio publikuje 3,7 razy dziennie.

– Z naszej analizy wynika, że minimum publikacyjne dobrze zarządzanego profilu prezydenta miasta to około 700 postów rocznie – około 2 publikacje dziennie – informują autorzy rankingu.

Wynik prezydenta Tychów i burmistrza Bierunia

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba znalazł się na 47. pozycji w rankingu prezydentów polskich miast na 88 miejsc. Oprócz rankingu prezydentów powstał też ranking burmistrzów miast. Profile burmistrzów są bardzo często najważniejszym źródłem informacji dotyczącym społecznego życia miasta dla mieszkańców – czytamy w publikacji. Burmistrz Bierunia znalazł się na 13. pozycji w rankingu na 142 miejsca.