Próbował wyłudzić 50 tys. złotych podszywając się za policjanta!

W środę 11 sierpnia 2021 r. do mieszkanki Tychów zadzwonił nieznany sprawca, który podawał się za funkcjonariusza Policji.

Devin kaselnak P Cg Va5 Hm GEE unsplash

Nieznany sprawca podając się za funkcjonariusza Policji usiłował wyłudzić 50 000 złotych od zamieszkałej w Tychach 70-latki. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Tychach.

Sposoby oszustów

Oszuści tzw. metodami "na wnuczka" i "na policjanta" próbują oszukać starsze osoby. Na szczęście coraz mniej osób nabiera się na ich próby wyłudzeń. Policja po raz kolejny przestrzega mieszkańców, że historie wymyślane przez sprawców są różne i bardzo wiarygodne dlatego musimy być czujni.

Policja przypomina co robić w razie podejrzanych telefonów

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.