Przebudowa kolejnego skrzyżowania w Tychach. Sprawdź, od kiedy wystąpią utrudnienia

Miasto poinformowało, że na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Wyszyńskiego w Tychach nastąpi zmiana organizacji ruchu z powodu przebudowy.

Fot. MZUiM Tychy
Skrzyżowanie Tychy

Od 4 października ma zostać wprowadzona zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Wyszyńskiego. Wszystkie wloty skrzyżowania mają zostać zawężone. Praca sygnalizacji świetlnej również ma zostać zmieniona. Ma zostać wgrany "program dwufazowy, bez wydzielonych osobno relacji skrętnych". Miejski Zarząd Ulic i Mostów informuje, że prace zostały podzielone na etapy w celu zminimalizowania utrudnień.

Mimo zawężonych jezdni, skrzyżowanie będzie przejezdne

– Co ważne, przez cały czas prowadzenia prac skrzyżowanie pozostanie przejezdne. Tym razem przez obszar robót drogowych będą mogły przejeżdżać wszystkie pojazdy, natomiast należy spodziewać się utrudnień w ruchu, ze względu na zawężone jezdnie. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków drogowych i sygnałów świetlnych – mówi Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach ds. realizacji inwestycji.

W wyniku prowadzonej przebudowy, skrzyżowanie zyska nową sieć, a także konstrukcja nawierzchni tarczy skrzyżowania zostanie wymieniona. Przede wszystkim zmieni się geometria skrzyżowania. Wydłużone zostaną pasy do lewoskrętów z al. Niepodległości. Zabudowana zostanie nowa sygnalizacja świetlna, która ma zostać włączona do ITS. Powstaną też wyspy kanalizujące ruch.

Wprowadzanie inteligentnego sterowania ruchem w Tychach

Powodem, dla którego na kolejnym skrzyżowaniu w mieście wystąpią utrudnienia w ruchu, jest wprowadzanie Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem. ITS ma obejmować docelowo 39 skrzyżowań w Tychach. Dzięki temu, jak informuje MZUiM przejazd przez Tychy ma być płynniejszy i bezpieczniejszy.

Prace na 32 skrzyżowaniach mają skończyć się w tym roku

– W ramach ITS do przebudowy przeznaczono 39 skrzyżowań, z których 17 już skończyliśmy, na 11 trwają prace, a na kolejne 4 wejdziemy w październiku - tłumaczy Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Czyli w tym roku skończymy co najmniej 32 skrzyżowania, a wówczas na następny rok pozostanie ich już tylko 7. To oznacza, że zbliżamy się do końca tych prac, które wpływają na poruszanie się po mieście – dodaje.

Prace kończą się m. in. na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Tischnera. Przebudowa ulic Mikołowskiej, Obywatelskiej i Podleskiej również znajduję się w ostatnim etapie prac.

– Warto dodać, że ITS Tychy to ogromne przedsięwzięcie zarówno pod kątem technologicznym, jak i logistycznym. Przy zadaniu o tak dużej skali utrudnień nie da się uniknąć, ale zapewniam, że robimy wszystko, by je zminimalizować – mówi A. Kruczek.

Zastępca dyrektora MZUiM Tychy dodał jeszcze, że system nie działa, bo nie został jeszcze włączony. ITS ma zostać uruchomiony w II połowie 2022 roku, a centrum Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem mieści się na Stadionie Miejskim w Tychach.