Przed nami głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego. Sprawdź jak zagłosować

Już niebawem rozpocznie się głosowanie na projekty, które zostały złożone w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać dwa projekty - jeden dotyczący całego miasta oraz jeden dotyczący określonego rejonu miasta. Jak zagłosować? Podpowiadamy!

Przed nami głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego

Jak podaje Urząd Miasta w Tychach, do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego złożono 191 wniosków. Po weryfikacji pod głosowanie trafiły łącznie 144 projekty, z czego 28 dotyczy całego miasta oraz 116 projektów dotyczy określonego rejonu miasta.

Gdzie można znaleźć projekty?

Żeby zobaczyć na jakie projekty można głosować w tym roku, wystarczy wejść na stronę razemtychy.pl. Każdy projekt jest przypisany do konkretnej kategorii lub dzielnicy.

Każdy mieszkaniec Tychów, niezależnie od wieku, może wybrać maksymalnie dwa projekty – jeden z puli projektów dotyczących całego miasta i jeden z puli projektów rejonowych. Przy wyborze projektu rejonowego nie ma znaczenia miejsce zamieszkania – możemy wybrać projekt dotyczący któregokolwiek osiedla.

Jak zagłosować VIII edycji tyskiego Budżetu Obywatelskiego 2021?

Platofrma do głosowania zostanie udostepniona na stronie razemtychy.pl. Po wpisaniu imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania i zaakceptowaniu regulaminu można oddać głosy. Ważne jest, aby na końcu ostateczny wybór zatwierdzić klikając na pasek „Głosuj”. Głosowanie internetowe rozpoczyna się w dniu 10 września o godz. 0.00 i trwa do 20 września do godz. 23.59. Można zagłosować tylko raz, a każda następna próba oddania głosu będzie uznana za nieważną.

- Zachęcamy mieszkańców do głosowania elektronicznego na projekty mieszkańców za pomocą strony razemtychy.pl. Aby jeszcze bardziej przybliżyć tę formę głosowania, w różnych miejscach w mieście pojawi się Mobilny Punkt do głosowania. Dzięki Punktowi będzie można zagłosować na projekty mieszkańców bezpośrednio w przestrzeni publicznej - na przykład podczas załatwiania spraw urzędowych w Urzędzie Miasta Tychy lub podczas robienia zakupów na Tyskich Halach Targowych – mówi Małgorzata Tomaszewska z Urzędu Miasta Tychy.

Pula środków przeznaczona realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego wynosi 5 mln złotych. Przypominamy, że aby zadania mogły zostać przekazane do realizacji muszą uzyskać minimalną liczbę głosów popierających. W przypadku projektów dotyczących całego miasta jest to 50 głosów a w przypadku projektów dotyczących określonego rejonu miasta należy uzyskać co najmniej 15 głosów. Oczywiście do realizacji przejdą te projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców i będą się mieścić w puli środków finansowych, przeznaczonych na zadania dotyczące całego miasta oraz dla danego rejonu miasta.

Mobilny Punkt do głosowania

Mieszkańcy będą mogli zagłosować na projekty również w Mobilnym Punkcie do głosowania. Punkty pojawią się w różnych miejscach na terenie naszego miasta. Mają na celu zachęcenie mieszkańców do głosowania w formie elektronicznej oraz promocję Budżetu Obywatelskiego.

Punkty będą obsługiwać pracownicy urzędu. Dzięki nim będzie można się dowiedzieć w jaki sposób zagłosować na własnych telefonach lub udostępnią tablety do głosowania elektronicznego.

Mobilny Punkty do głosowania na projekty z BO 2021. Kiedy? Gdzie?

14.09.2021 r. (wtorek)

 • 11:00 – 18:30
 • Urząd Miasta Tychy, Biuro Obsługi Klienta, parter, al. Niepodległości 49

15.09.2021 r. (środa)

 • 16:30 – 17:00
 • Klub Urbanowice Miejskie Centrum Kultury, Urbanowice – ul. Przejazdowa 8

16.09.2021 r. (czwartek)

 • 18:30 – 19:00
 • Klub Wilkowyje Miejskie Centrum Kultury, Wilkowyje ul. Szkolna 94

17.09.2021 r. (piątek)

 • 12:00 – 15:00
 • Tyskie Hale Targowe, al. Piłsudskiego 8

18.09.2021 r. (sobota)

 • 13:00 – 19:30
 • Park Miejski Solidarności; plac pod Żyrafą, al. Niepodległości 106

19.09.2021 r. (niedziela)

 • 15:15 – 20:30
 • Festyn w dzielnicy Mąkołowiec, Mąkołowiec ul. Przepiórek 50

20.09.2021 r. (poniedziałek)

 • 7:30 – 18:30
 • Główny Punk Konsultacyjny Centrum Balbina, ul. Barona 30 pokój 209, piętro I