Przeszedłeś Covid-19? Możesz pomóc chorym wyzdrowieć. Trwa zbiórka osocza

Z związku z pandemią kornawirusa i coraz większą liczbą zachorowań, w całej Polsce trwa zbiórka osocza ozdrowieńców po Covid – 19.

Osocze

Lekarze apelują do wszystkich osób, które przebyły tę chorobę o oddawanie osocza. Pomaga ono w leczeniu chorych, którzy zmagają się z koronawirusem w szpitalach i są w ciężkim stanie. Osocze pobierane jest w punktach krwiodawstwa.

Na czym polega terapia osoczem?

Terapia osoczem wiąże się z wprowadzeniem do ciała chorego przeciwciał, których organizm osoby zmagającej się z wirusem nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, lub też proces ten przebiega bardzo powoli. Przeciwciała zawarte w osoczu osoby, która już Covid-19 przeszła, mają funkcję wspomagającą dla organizmu chorego. Podanie przeciwciał skutecznie osłabia wirusa i wspomaga układ odpornościowy w walce z Covid-19.
Terapia osoczem stosowana jest od lat w przypadku wirusów takich jak Ebola, SARS, grypa H1N1 czy tzw. „ptasia grypa”. To jedna z najskuteczniejszych znanych metod wspomagających walkę z chorobą.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest w sposób całkowicie bezpieczny na zasadzie metody plazmaferezy. Polega ona na tym, że podczas poboru krew rozdzielana jest na osocze oraz inne składniki, które w trakcie procesu przetaczane są z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza trwa od 30 do 40 minut i jest bezbolesne. Za jednym razem możne być pobrane nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli nie jest możliwe uzyskanie substancji wyżej wspomnianą metodą, pobierana jest sama krew, z której później wyodrębnia się potrzebne osocze. Zebrane osocze jest następnie poddawane procesowi redukcji patogenów, zamrażane i aplikowane potrzebującym.

W przypadku chęci oddania osocza, rekomendowany jest wcześniejszy telefoniczny kontakt z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły są ustalane z każdym dawcą indywidualnie.
Na Śląsku istnieje kilka placówek, do których można się zgłosić, żeby oddać osocze. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa najbliżej Tychów znajduje się w Katowicach, na ulicy Raciborskiej 15. Pełna lista placówek znajduje się tutaj.

czytaj więcej:

Wodny Park Tychy

Druga godzina gratis w Wodnym Parku Tychy

Kładka przy ul. Grota Roweckiego otwarta

Kładka na ul. Grota Roweckiego w Tychach otwarta

Odremontowany pomost

Zakończył się remont pomostu na Paprocanach

Straz miejska

Nieprzytomny nastolatek na Paprocanach

Piesi

Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Piesi muszą się pilnować

Renowacja Żyrafy

Schody pod Żyrafą zmienią wygląd

Nowe znaki na Paprocanach

Nowe oznakowanie na Paprocanach