Przewodnik po Tychach

120 różnych miejsc w 33 miejscowościach. Wśród realizacji - sporo tyskich obiektów. To właśnie Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim - Spodek w Zenicie.

Spodek ok

Autorką jest Anna Syska - historyczka i popularyzatorka architektury, współautorka wielu książek, redaktorka i autorka wielu publikacji naukowych. Niektórzy znają ją z popularnego profilu na Instagramie @to_tylko_architektura. Interesuje się głównie architekturą XX wieku. Od blisko dwóch lat pracuje na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach. Tytuł książki nawiązuje do dwóch doskonale znanych w regionie budynków - katowickiego Spodka i Domu Handlowego Zenit.

- Połączenie to wskazuje na minioną już świetność tej architektury. Trzy dekady, jakie upłynęły od czasu transformacji ustrojowej, pozwalają spojrzeć na realizacje lat 1945–1989 z innej perspektywy. Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala także na spojrzenie, w którym nie dominują negatywne skojarzenia związane z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym. Obfitował w różnorodne zjawiska, stylistyki, problemy projektowe i wykonawcze – mówi Anna Syska - autorka książki.

Przewodnik zawiera sporo informacji nie tylko dla dobrze zorientowanych w architekturze PRL, ale także nowicjuszy. Można dowiedzieć się nowych rzeczy, uzupełnić istniejącą wiedzę, poznać obiekty mniej znane i zainspirować się w sposób odkrywczy. Docenić miejsca, które mija się na co dzień.

- Zależało mi, by pokazać, że budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją – dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi – projektantów, inwestorów, budowlańców, użytkowników – które są nierozerwalnie z nimi połączone – dodaje Anna Syska.

W publikacji sporo informacji także o Tychach.

- Od dwóch lat jestem zawodowo związana z Tychami i nie wyobrażałam sobie, aby nie budynków z tego miasta nie umieścić w książce. Wybrałam 20 przykładów, są wśród nich osiedla A i B, kościoły pw. Jana Chrzciciela i Ducha Świętego, dworce kolejowe i szkoły. Zostały one zilustrowane archiwalnymi fotografiami, które użyczyło Muzeum Miejskie w Tychach, za co bardzo dziękuję - podkreśla autorka książki.

Wydawcą książki „Spodek w zenicie" jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Pozycji można już szukać w księgarniach.