Przy ul. Filaretów powstanie mural Ryszarda Riedla

Pomysł na mural pojawił się dwa lata temu, od tego czasu powstawały różne wersje projektu, analizowano także kilka lokalizacji. Dziś już wiadomo – mural Ryszarda Riedla powstanie na os. F w Tychach, na bloku, w którym przez lata mieszkał artysta. Prace ruszą w połowie sierpnia.

Wizualizacja mural RR UM autor Czary Mury

Kolejny mural ozdobi jedną ze ścian tyskich budynków. Tym razem chcemy upamiętnić legendę śląskiego bluesa - to tu, w budynku przy ul. Filaretów 14 żył i tworzył Ryszard Riedel, frontman zespołu Dżem. - informuje Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

Tychy, ulica Filaretów 14 – to tu mieszkał Ryszard Riedel i teraz znów niejako wróci w to miejsce.

- Rozważaliśmy trzy lokalizacje na os. F, ostatecznie zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie jak mural Ryszarda Riedla powstanie na jednej ze ścian bloku, w którym mieszkał muzyk. Będzie to piękne upamiętnienie jednego z najbardziej kojarzonych z Tychami artystów. Kontrowersyjnego, ale zdecydowanie nietuzinkowego człowieka - legendy dla wielu fanów bluesa w naszym kraju – mówi Małgorzata Król dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Projekt Muralu wykonał duet Czary-Mury, czyli tyszanin Marek Grela i chorzowianka Marta Piróg, którzy w ubiegłym roku stworzyli w Tychach mural Zofii Nałkowskiej.

Mural Ryszarda Riedla będzie utrzymany w kolorach szarości i zieleni. Zajmie powierzchnie ok. 130 metrów kw. Inspiracją była fotografia wykonana przez Macieja Kuszelę.

- To będzie trudne zadanie, oddać charakter Ryśka Riedla, pokazać go namacalnie, jako człowieka. Dla mnie to będzie emocjonalne przeżycie, bo pamiętam go jak miałam 5 – 6 lat, w kapeluszu i płaszczu – takim go zapamiętałam – mówi Marta Piróg z duetu Czary-Mury.

Riedel na muralu będzie nie oczywisty, trochę schowany, autsajder.

Ważnym elementem muralu będzie sześć ceramicznych, kolorowych puzzli, nawiązujących do okładki płyty Autsajder z 1993 rok i słów „zawsze warto być człowiekiem" z utworu o tym samym tytule.

- Na muralu oprócz postaci muzyka pojawią się rozpadające puzzle, które z jednej strony „budują" artystę, a z drugiej on się rozpada z tych puzzli. Ma to symbolizować doświadczenia, z których się składamy. Nasze życie to przecież zbiór doświadczeń, ale jest bardzo kruche, wystarczy chwila, by nasza życiowa układanka się rozsypała. Musimy mieć tego świadomość i znaleźć w sobie siłę, by poskładać się na nowo – mówi Marek Grela.

"Zawsze warto być człowiekiem"

Dlatego w każdej sytuacji, „zawsze warto być człowiekiem" – taki przekaz ma nieść ze sobą dzieło duetu Czary-Mury.

Prace mają się rozpocząć w połowie sierpnia, tak by na początek września, gdy w Teatrze Małym odbędzie się koncert zespołu Cree i Dżem w ramach wydarzenia „Rock nie na plaży" mural był gotowy.

Koszt muralu wyniesie ok. 30 tysięcy złotych.

Komisja Miejskiego Centrum Kultury wybierała spośród dwóch projektów:

czytaj więcej:

Ozdobyswieta

Miasto Tychy montuje specjalne oświetlenie

Mural Ryszard Riedel

W sobotę nastąpi odsłonięcie muralu Ryszarda Riedla

Prace nad muralem w Tychach

Ruszyły prace nad muralem Ryśka Riedla!

In 20210616 123427639

Kolejne skrzyżowanie będzie nieprzejezdne

Nowy biletomat

Nowe biletomaty na tyskich stacjach kolejowych

62 661350

Policjanci uświadamiali tyskich seniorów

Policja

Tyscy policjanci otrzymali list za pomoc starszej osobie