Punkt wymiany ciepła – oddaj, jeśli możesz, zabierz gdy potrzebujesz

Na dworcu głównym w Tychach, jak co roku można zostawić odzież w ramach Punktu Wymiany Ciepła. W Tychach wieszaki mają jeszcze dopisek „dla dzieci”, ale ubrania, które są tam zostawiane mogą być użyte przez każdą potrzebującą osobę.

Punkt2

Od jakiegoś czasu, na tyskim dworcu PKP możemy obserwować wieszaki, na których wiszą ciepłe ubrania. Co chwilę zostawiane są tam nowe swetry i kurtki, a ciepłe, wyprane rzeczy mogą posłużyć potrzebującym, którzy nie mają się w co ubrać podczas mrozów.

Akcja „Wymiana Ciepła” działa w całej Polsce, a jej idea, jak piszą organizatorzy, jest prosta, „ tak prosta, że prościej się nie da!”.

Postaw wieszak, powieś ciepłe ubranie, jedną rzecz na początek…Pozwól, by ubrań przybywało.
Pozwól, by potrzebujący bez skrępowania brali czego Im trzeba. To działa. To dzieje się samo -możemy przeczytać na stronie akcji.

To inicjatywa oddolna, która zachęca do znalezienia w przestrzeni miejskiej miejsca dostępnego 24 godziny, powieszenia tam wieszaka, i w ten sposób rozpoczęcia akcji dobroczynnej, która będzie działać przez wszystkie, najzimniejsze miesiące.
W Tychach akcja działa pełną parą i od kilku lat, dzięki przestrzeni Dworca PKP, można tam zostawić lub wziąć ciepłe ubrania, tak potrzebne w zimowym czasie.

Akcja „wymiana ciepła” przypomina nico squaterskie „Freeshopy”, miejsca związane z anarchistycznymi centrami kultury, w których również można coś zostawić, a coś wziąć. Często miejsca te mają jednak związek z byciem w drodze – podróżnicy zatrzymujący się w tych zaadoptowanych pustostanach zostawiają tam niepotrzebny balast, hołdując w ten sposób zasadzie Panta Rei, nadając wolnościowy, oddolny charakter miejscom, które służą wielu za tymczasowy dom. O ile jednak squaty i ich Freeshopy związane są względnie z ludźmi raczej młodymi i zaznajomionymi ze środowiskiem, o tyle lokalna „wymiana ciepła” ma na celu głównie pomoc najuboższym mieszkańcom miast, w tym bezdomnym, którzy często pozostawieni są sami sobie. Ponieważ zima to najtrudniejszy okres dla bezdomnych, bardzo ważne jest okazanie tym osobom wsparcia w różny sposób, również przez reagowanie i informowanie o możliwości skorzystania z noclegowni – pisaliśmy o tym tutaj.

W ramach akcji, każda osoba, która posiada w domu ubrania za małe, niedopasowane lub po prostu takie, których już nie nosi, może zostawić je na wieszaku biorącym udział w Wymianie Ciepła. Warunek jest jeden – ubrania muszą być czyste, najlepiej świeżo po praniu. Wydaje się, że w 2020 jest to wytyczna jeszcze bardziej istotna.

Dla wszystkich ciekawych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o akcji jest możliwość zajrzenia na stronę organizatorów. Punkt Wymiany Ciepła w Tychach działa 24 godziny i każda osoba może zostawić na wieszaku ciepłe ubranie lub z niego skorzystać. Do akcji włącza się coraz więcej Tyszan – jak jednak wiemy, ciepłych ubrań w okresie zimowym nigdy dość.