Ranking wydatków na komunikację publiczną - Tychy w czołówce

Według rankingu, Tychy są na 6 miejscu wydatków na komunikację publiczną w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Komuniacja

Raport został opublikowany w grudniowym numerze pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W rankingu, przed Tychami znalazły się takie miasta jak Gdynia, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa i Sosnowiec, jak widać, w przypadku miast wspierających transport publiczny, przeważa więc aglomeracja śląska.

Autorzy rankingu twierdzą, że komunikacja publiczna zajmuje ważne miejsce w polityce samorządów i powinna znaleźć się wśród priorytetów w działaniach lokalnych każdego miasta.

Jak wynika z raportu, Tychy dopłacają rocznie do wydatków na komunikację 258,29 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca (niezależnie, czy jeździ on komunikacją, czy też nie). W Gdyni, która jest na pierwszym miejscu w rankingu, dopłaty wynoszą 383,96 złotych na mieszkańca.

Komunikacja publiczna od wielu lat jest dla nas priorytetem – mówi Prezydent Tychów Andrzej Dziuba. – Dobra komunikacja to najlepszy sposób, by zachęcić do podróżowania autobusami czy trolejbusami. Tylko wysokim poziomem jakości transportu zbiorowego jesteśmy w stanie przekonać mieszkańca do korzystania z niego, dlatego nie szczędzimy środków na ten cel i realizujemy inwestycje służące utrzymaniu i budowaniu infrastruktury oraz odnawianiu taboru.

Do przemieszczania się komunikacją miejską od lat przekonują ekolodzy, jest to również bardzo ważny temat w działaniach samorządów. Wiele miast, w tym również Tychy, wprowadzają nowe, bardziej ekologiczne formy komunikacji miejskiej – w ramach projektu . „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”, zakupiono ponad pięćdziesiąt nowoczesnych autobusów, Tychy mogą również poszczycić się dużą ilością trolejbusów. Na tyskich drogach można już zobaczyć (oraz przejechać się) autobusami elektrycznymi, a na lato 2022 Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach zaplanowało początek realizacji dostaw wodoru, które miałyby zasilić nowe, ekologiczne autobusy – pisaliśmy o tym tutaj.

Tychy dobrze skomunikowane są również między innymi z Katowicami, dokąd można łatwo i szybko dojechać także pociągami Kolei Śląskich.