Remont zabytkowego Zameczku w Promnicach. Znamy termin ponownego otwarcia obiektu

Podczas spaceru lub przejażdżki dookoła Jeziora Paprocany - warto nieco zboczyć z trasy i zobaczyć piękne miejsce z ciekawą historią. Dziś, w leżącym na terenie ziemi kobiórskiej pałacyku (będącym także restauracją) trwa remont. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a pandemia ustąpi - odwiedzający będą mogli cieszyć się urokiem tego miejsca jeszcze w tym roku.

Miejsce, które swoją lokalizacją jak i historią zmusza do odwiedzin i poznania lepiej historii… Pałac w Promnicach swój początek miał w 1766 roku. Początkowo zamieszkały przez ówczesnych właścicieli Księstwa Pszczyńskiego – Promnitzów. Hans Heinrich XI Hochberg zauważając po czasie upadek dworku nakazał budowę nowej rezydencji – to wtedy pojawił się pomysł pałacu myśliwskiego, który wzniósł się w 1861 roku. Parę lat później – 24 września 1867 roku nowa budowla spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Dzięki Towarzystwu Ubezpieczeń Ogniowych rok później pałac został odbudowany, a jego forma angielskiego neogotyku zachwyca do dziś. Pałac myśliwski był miejscem przeznaczonym dla gości wysokiej rangi. Myśliwi po zakończonym polowaniu w Puszczy Pszczyńskiej właśnie w tym pałacu mieli czuć się jak w domu. Promnice odwiedzili między innymi: Król Prus - Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern czy cesarz Niemiec – Wilhelm II. Po śmierci Jana Henryka XV Hochberga jednego z najbogatszych arystokratów niemieckich, sekretarza ambasady Niemiec w Londynie – jego żona - księżna Daisy postanowiła odświeżyć wnętrze pałacu. Dzięki jej wizjom miejsce nabrało przejrzystości i lekkości. W latach 30. XX wieku pałac przeszedł na własność państwa, jako część rozliczeń podatkowych Hochbergów. Początkowo obiekt należał do Lasów Państwowych, następnie przejęły go kopalnie i zrzeszenia górnicze, aby w 2003 roku Promnice stać się własnością Skarbu Państwa. W założeniu pieczę nad miejscem miało sprawować starostwo powiatowe w Pszczynie, które zdecydowało się wydzierżawić jednak pałac spółce prywatnej.

Nowy początek

Po latach zmagań – rok 2018 okazał się być dla pałacu rokiem szczególnym. To właśnie wtedy obiekt został oddany Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. Jak uznał dyrektor Muzeum - Maciej Kluss – zabytek został przejęty w ostatniej chwili. Stan wizualny odbiegał od stanu technicznego, który był fatalny. Przeprowadzany remont ma za zadanie przywrócić dawny blask. Wszystkie naprawy odbywają się z uwzględnieniem pierwotnego wyglądu i założeń pałacu. Obecnie trwa wymiana dachu oraz odnowa elewacji budynku.

Oddanie obiektu przewiduje się na wrzesień tego roku.

Wykonawca zapewnia: Wszystkie prace idą zgodnie z planem.