Reorganizacja ruchu na bieruńskiej starówce. Sprawdź, co może się zmienić

8 października 2021 roku w kinoteatrze „Jutrzenka” w Bieruniu odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie reorganizacji ruchu na bieruńskiej starówce. Do 15 października mieszkańcy mogli podzielić się spostrzeżeniami poprzez formularz.

Wszystko wskazuje na to, że niedługo na bieruńskiej starówce zmieni się organizacja ruchu. Obecnie przez bieruński rynek można przejechać autem. Zmiany spowodują zamknięcie rynku dla ruchu samochodowego. Przez co powstanie strefa wypoczynku dla mieszkańców. Już teraz ruch samochodowy był ograniczany podczas większych wydarzeń miejskich, które odbywały się właśnie na bieruńskim rynku. Zmiana pozwoli na stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli odpocząć od zgiełku pojazdów.

Spotkanie konsultacyjne

Już 8 października mieszkańcy mogli wyrazić swoją opinię na temat proponowanych zmian w Bieruniu. Licznie złożone przez mieszkańców wnioski są analizowane przez projektanta.

– Chcemy, aby organizacja ruchu w tej części miasta była spójna, przemyślana i przyjazna dla mieszkańców oraz gości – poinformował Urząd Miasta Bierunia.

Zainteresowani zmianami mieszkańcy, do 15 października mogli złożyć w Urzędzie Miejskim w Bieruniu odpowiedni kwestionariusz, w którym mieli możliwość zapoznać się z proponowanymi zmianami, oraz mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi reorganizacji ruchu na starówce.

– Zachęcamy do zapoznania się z projektem i wypowiedzenia się. Wypełnione kwestionariusze przynosić można do Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne – zachęcali do podzielenia się opinią bieruńscy urzędnicy.

Bieruński rynek z nagrodą

Rynek w Bieruniu jest przykładem typowego dla średniowiecza układu urbanistycznego. Dzięki zabudowie, oraz ulicom rynek jest w kształcie kwadratu.

W latach 2004 - 2005 rynek uległ całkowitej renowacji, dzięki czemu został wyróżniony w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Województwa Śląskiego 2005 roku.

Jak informuje bieruński magistrat w ramach renowacji usytuowano na nim zegar słoneczny, centralnie umieszczony (wzorowany na przedwojennym) pomnik Powstańców Śląskich, zarys historycznej wagi miejskiej oraz studni z postaciami „Utopców" - tajemniczych duchów, będących tematem wielu ludowych podań wywodzących się właśnie z Bierunia.

czytaj więcej:

Wodny Park Tychy

Druga godzina gratis w Wodnym Parku Tychy

Podsumowanie Tychy

Nasze podsumowanie 2021 roku. Tym żyli tyszanie!

Targowisko przy al. Bielskiej w Tychach

Miejskie targowisko w Tychach zostanie przebudowane!

Smog

Metropolia GZM wymieni stare piece w 15 gminach

L 13

Rusza polska edycja MEDS Revival 2021 w Tychach

Prowadzone roboty drogowe na ul. Bałuckiego

Przebudowa kolejnej tyskiej drogi

Odpust w św. Krzysztof

Święcenie pojazdów w Tychach