Tyski Budżet Obywatelski 2024 - nabór wniosków od 1 lutego. Jak go złożyć nie przegapiając niczego?

Tyski magistrat ogłosił, że od 1 do 23 lutego przyjmowane będą propozycje mieszkańców na spożytkowanie środków z budżetu obywatelskiego na rok 2024. Do rozdysponowania jest w tym roku pięć milionów złotych. Przedstawiamy najważniejsze zasady i terminy składania wniosków o inwestycje.

Budżety obywatelskie cieszą się sporą popularnością w całej Polsce. W Tychach tysiące obywateli głosuje na pojawiające się co roku rozmaite projekty urządzenia osiedli i miejsc publicznych, otwartych wydarzeń i dofinansowania różnych akcji. Te, które tyszanie uznają za najciekawsze i najbardziej pożyteczne, otrzymują solidny zastrzyk miejskiej gotówki.

Czekamy na pomysły mieszkańców. Mogą one dotyczyć projektów inwestycyjnych, ale też społecznych (...) warsztatów, spotkań czy wspólnych zajęć sportowych czy rekreacyjnych. Co istotne, pomysły mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Tychów - dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Zachęcam do tego, BO w Tychach to TY decydujesz jak zmieni się nasze miasto - zachęca wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka.

W bieżącym roku w ramach budżetu obywatelskiego zostaną sfinansowane m.in. zaproponowane i wybrane przez mieszkańców w 2022 roku projekty antysmogowego drona pomiarowego oraz wymiany infrastruktury w parku Jaworek. Poza tymi dwoma najpopularniejszymi petycjami nie zabrakło też środków dla wniosków w ramach osiedli/dzielnic - w urzędniczym żargonie "okręgów konsultacyjnych". Zresztą to właśnie na petycje o remonty osiedlowych alejek czy zorganizowanie dzielnicowych wydarzeń do podziału jest aż 90% całej puli.

Zasady Budżetu Obywatelskiego 2024

Projekt dotyczący ogółu miasta (czyli też np. parku czy przelotowej drogi) musi zostać poparty przed złożeniem przez co najmniej 40 mieszkańców. Nowością jest to, że projekt obejmujący okręg konsultacyjny musi zostać poparty przez 15 mieszkańców, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca jego realizacji (wcześniej zasady były tu luźniejsze).

W tym roku osoby weryfikujące wnioski szczególną uwagę będą zwracać na listy poparcia. Chcemy, aby projekty dotyczące poszczególnych osiedli i dzielnic były poparte przez osoby faktycznie zamieszkujące daną okolicę - tłumaczy Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Zmiany dotyczą również sposobu głosowania na projekty. W tegorocznym głosowaniu każdy mieszkaniec może oddać po dwa głosy na dwa projekty ogólnomiejskie oraz te dotyczące najbliższej okolicy. Do realizacji zostaną wybrane projekty, które otrzymają co najmniej 80 (ogólnomiejskie) lub 30 (osiedlowe/dzielnicowe) głosów. Ponadto w nowym zarządzeniu znalazł się zaktualizowany wykaz ulic i kwot dla każdego okręgu.

Budżet Obywatelski 2024 - terminy

  • zgłaszanie projektów - od 1 do 23 lutego;
  • weryfikacja formalna i merytoryczna zgłoszonych projektów - od 24 lutego do 5 maja;
  • spotkania z mieszkańcami - od 8 maja do 22 czerwca;
  • promocja projektów przez mieszkańców - od 17 lipca do 18 września;
  • głosowanie na projekty - od 8 do 18 września;
  • ogłoszenie wyników głosowania - do 6 października 2023 r.

Jak złożyć wniosek w tyskim BO 2024

Wniosek może zgłosić każdy mieszkaniec miasta; w przypadku osób niepełnoletnich potrzebna jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego. Projekt należy złożyć na aktualnym (nowym) formularzu zgłoszeniowym, który można pobrać:

  • ze strony razemtychy.pl;
  • w punkcie konsultacyjnym UM Tychy w biurowcu przy ul. Barona 30 (pokój 209);
  • na recepcji Urzędu Miasta;
  • w tyskich bibliotekach, w tym w głównej na terenie Mediateki.

Wypełniony formularz można złożyć:

  • osobiście w recepcji Urzędu Miasta lub w punkcie konsultacyjnym na Barona 30;
  • listownie na adres: Urząd Miasta Tychy, al. Niepodległości 49, 43-100 Tychy z adnotacją na kopercie „Budżet Obywatelski”;
  • wysyłając skan na adres: kontakt@razemtychy.pl (oryginały należy zdać do punktu konsultacyjnego na Barona 30 w terminie 7 dni.

Kwoty w Budżecie Obywatelskim 2024

Projekty obejmujące całe miasto - 500 000 zł;

  • skierowane są do ogółu mieszkańców - m.in. zadania na terenie parków, OW Paprocany, wybiegów dla psów, obejmujące co najmniej 2 okręgi konsultacyjne lub dotyczące placówek oświatowych;
  • wymagana liczba osób popierających wniosek to 40 osób.

Projekty obejmujące części (zwane okręgami) miasta - 4 500 000 zł;

  • usytuowane na terenie jednego z okręgów konsultacyjnych;
  • wymagana liczba osób popierających wniosek to 15 osób, zamieszkujących w okolicy proponowanego projektu.

Wsparcie przy zgłaszaniu projektów

W dniach 1-23 lutego pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia pełnić będą dyżury, podczas których udzielać będą informacji zainteresowanym złożeniem wniosku do BO 2024. Dyżury będą się odbywały w punkcie przy ul. Barona 30 (pokój 209) w porach:

  • poniedziałek: 7:30 – 15:30,
  • wtorek: 7:30 – 15:30,
  • środa: 7:30 – 15:30,
  • czwartek: 7:30 – 17:30,
  • piątek: 7:30 – 13:30.

Informacje dotyczące nowej i poprzednich edycji oraz wzory wniosków można znaleźć na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu i wolontariatowi w mieście - razemtychy.pl. W przypadku dodatkowych pytań funkcjonuje także infolinia (32 776 35 55 lub 32 776 35 59).

1803x1156

Może Cię zainteresować:

Poznaliśmy budżet obywatelski na 2023 rok. Na co pójdą miliony rozdzielone przez mieszkańców?

Autor: Redakcja

10/10/2022

BO 2022

Może Cię zainteresować:

Tyski Budżet Obywatelski 2022. Znamy wygrane projekty! Zobacz, co powstanie w twojej okolicy

Autor: Tomasz Stankiewicz

08/10/2021