Ferie zimowe w Tychach. Propozycje to m.in. surfowanie, ujarzmianie robotów i prawdziwy bal

Najmłodsi tyszanie, którzy nie będą mieli okazji lub chęci na wyjazdy w trakcie zimowych wakacji, nie muszą siedzieć też w domach. Przygotowano dla nich szeroką ofertę zabaw i zajęć - od półkolonii na nartach i nauki surfowania przez bal karnawałowy i darmowe spektakle po naukę konstruowania robotów.

Prognozy przewidują w ferie zimowe wypadające w tym roku w województwie w dniach 16-30 stycznia od zera do siedmiu stopni Celsjusza. Co więc robić w mieście zamiast tradycyjnego wypadu na sanki na górkę w Jaworku w Parku Górniczym? Przedstawiamy wybór najciekawszych propozycji.

Ferie na sportowo w Tychach

Lodowiska na terenie ośrodka MOSiR na Brzozowej, pod Żyrafą oraz na Paprocanach pozostaną otwarte w stałych godzinach. W czwartki, soboty i niedziele odbywają się kursy jazdy na łyżwach dla dzieci do 10 roku życia. Więcej informacji tutaj (link).

W Wodnym Parku Tychy dla dzieci w wieku 8-15 lat będą mogły nauczyć się pływać, poprawić umiejętności a nawet nauczyć podstaw surfowania. Odbędą się dwa turnusy w terminach 16-20 oraz 23-27 stycznia. Więcej informacji tutaj (link).

Dla wolących sporty zimowe od wodnych interesującą opcją są narciarskie półkolonie - odbędą się w dokładnie tych samych terminach co zajęcia aquaparku. Nauka jazdy na nartach odbywać się będzie w Wiśle, dolnośląskim Lubomierzu i Jurgowie obok Bukowiny Tatrzańskiej. Wyjazd codziennie z parkingu przy OW Paprocany na Sikorskiego. Więcej informacji na stronie ski-world.pl.

Dp tego 18 stycznia o 10:30 odbędzie się w ośrodku MOSiR koszykarski turniej rzutów, a 27 stycznia o 9 - turniej siatkonogi par. Od 16 do 20 stycznia odbędą się w ,,browarniku" (technikum gastronomicznym na Browarowej) zajęcia z tenisa stołowego z trenerem MOSiR Bogusławem Nowakiem. Zapisy telefonicznie (502 052 990).

A może teatr, muzeum lub...bal?

Połączenie sportowych emocji i edukacyjnej zabawy proponuje Tyska Galeria Sportu na miejskim stadionie.18 stycznia o 11 odbędą to warsztaty ,,Budujemy piłkarskie stadiony", gdzie budowane będą makiety słynnych obiektów. Uzupełnieniem zabawy będzie seans filmowy; ich koszt to symboliczne 10 złotych. Zapisy (także SMSem) pod numerem 515 717 430 oraz mailowo (k.hajduk@tgs.tychy.pl). TGS zaprasza dzieciaki również na spotkanie pod hasłem ,,Na tropach sportowych tajemnic" 25 stycznia o 10 - wstęp wolny.

W siedzibie miejskiego muzeum przy placu Wolności dzieci nauczą się 17 stycznia wykonywać piękne kubistyczne maski karnawałowe - warsztaty z Natalią Sitko rozpoczną się o 11, zapisy telefonicznie (887 450 212) bądź mailowo (n.sitko@muzeum.tychy.pl).

W takiej masce będzie można pójść na przykład na bal karnawałowy dla dzieci w wieku 6-12 lat w klubie MCK na Wilkowyjach, który rusza o siedemnastej 19 stycznia. Zapisy telefonicznie (32 227 26 22, 691 770 344) i mailowo (klub@mck.tychy.pl).

Ferie w Teatrze Małym to natomiast warsztaty przybliżające działanie teatru dla 10-13 latków w dniach 16-20 stycznia zakończone specjalną wersją rodzinnego spektaklu „Wyspa mojej siostry”. Przedstawienie 20 stycznia o godzinie 17 odbędzie się bezpłatnie (wejściówki do odebrania w kasie teatru). Udział w warsztatach kosztuje natomiast 75 złotych, a szczegółowe informacje na ich temat i zapisy dostępne są mailowo (joanna.piwowar@teatrmaly.tychy.pl).

Roboty i zabawa w bibliotece

Główna biblioteka w Mediatece na Piłsudskiego zaprasza na zajęcia dla młodych czytelników ,,Ferie z coolturką" (od 10 do 12) oraz warsztaty z budowania LEGO (od 12 do 14). Jej filie oferują rozmaite zabawy - kalambury, gry planszowe, zajęcia plastyczne - na przykład w filli nr 12 będzie można stworzyć własne puzzle, a w filii 16 - pobawić się edukacyjnymi robotami Edison. Zajęcia w nich odbywają się każdego dnia ferii, najczęściej w godzinach wczesnopopołudniowych (do 14-15)

Wyjątkową ofertę przygotowała SP 37 na osiedlu K. W dniach 23-27 stycznia instruktorzy wprowadzą dzieci w wieku 6-12 lat w tajniki robotyki oraz programowania w słynnej grze Minecraft. Zajęcia są płatne i dostępne dla wszystkich chętnych, nie tylko uczniów tej szkoly. Więcej informacji na stronie planetarobotow.pl.

UM Tychy/ak