Życie cygańskiego księcia. Karnawałowe spotkanie z piosenkarzem z rodu Don Vasyla

Główna biblioteka w Mediatece na pierwszych w tym roku Turach Kultury postawiła na karnawałową ekstrawagancję. W środę 18 lutego o godzinie 18 rozpocznie się spotkanie z Dzianim - gwiazdorem tanecznego romskiego neo-folku, synem samego Don Vasyla. Wstęp wolny.

Dziani jest synem gwiazdora cygańskiej piosenki Don Vasyla i jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce. Od lat prowadzi jako konferansjer Festiwal Kultury Romów, transmitowany przez telewizyjną "dwójkę".

Muzyka, którą prezentuje to mieszanka cygańskiego folku z dynamicznymi latynoamerykańskimi stylami tanecznymi. Daleko jej do disco polo i tradycyjnego ,,taborowego" muzykowania; znany jest z żywiołowych występów.

Romscy arystokraci i gwiazdy

Rodzina Dzianiego jest naprawdę wyjątkowa. Pomijając jego ojca - głową rodu i "króla Cyganów" Vasyla, ciotką Dzianiego jest Randia - wielka światowa gwiazda tradycyjnej muzyki etnicznej, wywodząca się z ich dawnego rodzinnego zespołu Roma. Warto wymienić też jego kuzyna Michaja Burano, znanego na świecie jako John Mike Arlow.

O co właściwie chodzi z tą królewskością? Otóż rodzina ta należy do dynastii Baro Szero (Wielkiej Głowy), klanu którego głowa tytułowana jest Szero Rom (Głowa Romów) – jest to w tradycji tego narodu wielki sędzia i zwierzchnik całej polskiej społeczności romskiej, zwany potocznie właśnie „królem Cyganów”.

W dzieciństwie gość Mediateki mieszkał w kilku miastach w Polsce oraz jeździł ze swoją gwiezdną rodziną po Europie. Teraz będziemy mieli okazję dostać wgląd w to szalone i "kolorowe jak motyle" życie.

kultura.tychy.pl/ak

Ewa Gawryluk

Może Cię zainteresować:

Ewa Gawryluk w Mediatece. Główna tyska biblioteka zaprasza na spotkanie z gwiazdą małego ekranu

Autor: Redakcja

19/12/2022

Kret

Może Cię zainteresować:

Pogodny Jarosław Kret w Mediatece w Tychach. Mówił o swoim zawodzie i podróżach

Autor: Redakcja

20/10/2022