Na Sylwestra komedia o Szymborskiej i Herbercie w Teatrze Małym. Wieczór z dowcipem dla koneserów

Jak co roku tyski Teatr Mały zaprasza do siebie na Sylwestra. Tym razem chętni na wyrafinowaną noworoczną rozrywkę obejrzą „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku" - mistrzowską komedię opartą o listy Herberta i Szymborskiej.

Teatr Mały Tychy
Sylwester 2022 teatr mały

„Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego - związanego z krakowskim Teatrem Starym wirtuoza inteligentnej komedii.
Scenariusz opracował Tadeusz Nyczek, a w role tytułowe wcielą się Katarzyna Krzanowska i Jacek Romanowski.

Przyjaźń przeciwieństw

Kanwę sztuki stanowi pełna dowcipu podróż po korespondencji dwojga wybitnych literatów - Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta na tle krajobrazu historycznego Polski drugiej połowy XX wieku. Przyjaźń - czy też może literacki flirt - łącząca tych dwoje zupełnie przeciwnego temperamentu ludzi wydaje się zresztą dość niespodziewana. Obieżyświata, poliglotę i lwa salonowego Herberta łączyła ze stateczną, skromnie żyjącą introwertyczką Szymborską pewna tajemnicza więź, która utrwaliła się w listach i którą przedstawią twórcy spektaklu. Reżyser i dramaturg Mikołaj Grabowski przytacza anegdotę na temat literackiego Nobla dla cichej pani ,,Wisełki":

Herbert, nominowany wielokrotnie prawie pewny kandydat do literackiego Nobla, Europejczyk, „książę poetów”, zdobywca 24 światowych nagród, pisze do skromnej Szymborskiej, która tego Nobla dostała, chłodny telegram: „Serdeczne gratulacje”.

Szymborska odpisuje: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem.


Bilety w cenie 80 PLN dostępne w kasie Teatru Małego i pod tym linkiem. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 19 i potrwa 75 minut. Po spektaklu na widzów czekać będzie noworoczny toast.

kultura.tychy.pl/ak