Roślina długowieczności - odkrywanie tajemnic gotu koli

Ludzie marzą o satysfakcjonującym i dobrym życiu. Intensywnie poszukują substancji, które pozwoliłyby je przedłużyć, spowalniając procesy starzenia się. Przemysł beauty oferuje innowacyjne kosmetyki anti aging, które mają zapobiec formowaniu się zmarszczek. Istnieją także naturalne składniki, które chronią neurony przed degeneracją i pozwalają cieszyć się doskonałymi zdolnościami intelektualnymi. Warto wymienić tu wąkrotkę azjatycką. Gotu kola od wieków zajmuje ważne miejsce w medycynie ajurwedyjskiej, gdyż słynie z właściwości odmładzających i regenerujących. Jakie tajemnice skrywa Centella asiatica?

Wąkrotka azjatycka centellaisiatica gotu kola

Gdzie występuje wąkrotka azjatycka?

Wąkrotka azjatycka, choć rośnie w krajach tropikalnych i subtropikalnych, należy do rodziny selerowatych. Lubi tereny o wysokim stopniu nawodnienia, w tym brzegi rzek i jezior. Posiada kielichowe, zielone listki, które znalazły zastosowanie w przemyśle zielarskim i kosmetycznym.

Centella asiatica i jej rola w kosmetykach anti aging

Branża beauty nieustannie zwraca się w kierunku natury, poszukując składników o wysokiej aktywności anti aging. Gotu kola przykuła uwagę technologów i naukowców, bo spowalnia procesy starzenia się. Wykazano, że zawiera substancje, które stymulują wytwarzanie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Wspomniane związki chemiczne naturalnie występują w organizmie, ale z wiekiem wydajność ich syntezy spada, co skutkuje pogorszeniem kondycji skóry. Kolagen i elastyna to dwa ważne białka, które pełnią funkcje strukturalne. Odpowiadają za sprężystość i jędrność cery. Ich niedobór sprzyja formowaniu się zmarszczek. Kwas hialuronowy to substancja cukrowa, która wiąże cząsteczki wody w skórze, zapewniając jej nawilżenie. Niedostateczna podaż tego humektantu prowadzi do wysuszenia zewnętrznej powłoki ciała.

Gotu kola w balsamach antycellulitowych

Gotu kola to roślina, która wchodzi w skład wielu balsamów antycellulitowych, ponieważ zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Pozwala wygładzić strukturę skóry i uzyskać jej większe napięcie. Wspomniany składnik zmniejsza tym samym widoczność cellulitu.
Wąkrotka azjatycka obfituje nie tylko w antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, ale też w substancje przeciwzapalne. Azjatykozyd i madekasozyd to triterpeny, które przyspieszają gojenie się ran oraz wykazują aktywność przeciwłuszczycową.

Wąkrotka azjatycka jako roślina zielarska

Centella asiatica to nazwa gatunkowa, która często występuje na opakowaniach kosmetyków. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że gotu kola to roślina zielarska, której dobroczynny wpływ na ustrój wykracza dużo dalej. Naukowcy zaliczyli wąkrotkę azjatycką do adaptogenów. Nastąpiło to w latach 40. XX wieku, kiedy trwały intensywne poszukiwania substancji podnoszących wytrzymałość ludzkiego organizmu.

Gotu kola i jej właściwości adaptogenne

Adaptogeny sprawiają, że człowiek lepiej radzi sobie ze stresorami, w tym odpowiedzialnymi za napięcie emocjonalne. Jednocześnie wspomniane rośliny i grzyby wspierają prawidłowe funkcje ustroju, przywracając homeostazę. Są wolne od właściwości toksycznych i uzależniających.

Cenne substancje z Centella asiatica mające wpływ na długowieczność

Gotu kola obfituje w antyoksydanty i substancje o działaniu przeciwzapalnym. Zapobiegają one wielu poważnym chorobom, m.in. nowotworom i schorzeniom otępiennym, dlatego pośrednio pomagają wydłużyć życie.

Właściwości neuroprotekcyjne wąkrotki azjatyckiej

Wąkrotka azjatycka słynie z właściwości neuroprotekcyjnych. Chroni neurony przed uszkodzeniami, do których przyczyniają się wolne rodniki. Jednocześnie Centella asiatica sprzyja powstawaniu nowych połączeń synaptycznych. Zapobiega odkładaniu beta-amyloidu w mózgu, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Gotu kola - naturalne wsparcie funkcji poznawczych

Stwierdzono, że gotu kola poprawia pamięć i koncentrację. Warto ją przyjmować, niezależnie od wieku, gdyż wspiera funkcje intelektualne. Ułatwia przyswajanie nowych wiadomości i tworzenie związków przyczynowo-skutkowych. Jest zalecana pracownikom umysłowym i studentom w okresach wzmożonego wysiłku. Pomaga im utrzymać uwagę na wykonywanym zadaniu i przywoływać ważne informacje zapisane w pamięci.