Rozwój Paprocan. Czy przy jeziorze będzie więcej miejsc parkingowych?

Wielu mieszkańców osiedli znajdujących się w okolicy Jeziora Paprocany w ciepłe dni boryka się z problemem braku miejsc parkingowych pod swoim miejscem zamieszkania. Dlatego też mieszkańcy zapytali na posiedzeniu Rady Miasta, dlaczego zarządcy miasta wraz z rozwojem Paprocan nie zadbali również o parking, który według nich już dawno powinien zostać przebudowany.

Tychy Paprocany panorama nad dachami

Wnioskujący o dodanie problemu miejsc parkingowych przy Jeziorze Paprocańskim do porządku obrad, zwracał uwagę na budowany parking wielopoziomowy przy szpitalu Megrez w Tychach. Zadając równocześnie pytanie o podobną inwestycję okolicach Paprocan.

Na pytania zadane przez mieszkańca odpowiedzieli m. in. Dyrektor MZUiM Tychy Artur Kruczek oraz pełniąca od 2020 roku funkcję Zastępcy Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju Hanna Skoczylas.

Ponad 600 miejsc parkingowych

- W przeciągu ostatnich lat wokół Paprocan powstało wiele nowych miejsc parkingowych czego przykładem jest drugi parking pod piramidą, a także zmieniona organizacja ruchu na ul. Sikorskiego, gdzie powstało około 80 nowych miejsc. Powstały również parkingi wzdłuż ulicy Nad Jeziorem. Powstały parkingi od strony dzikiej plaży na prawie 90 aut. W chwili obecnej wokół Paprocan jest ponad 600 miejsc parkingowych. Potrzeby są duże. W tym roku w rejonie pętli autobusowej powstanie około 60 dodatkowych miejsc parkingowych. Parking wielopoziomowy można zrobić, natomiast póki co takiego zadania nie mamy. Osobiście wcale nie jestem przekonany czy to rozwiąże problem. Wszystkie badania i wiele mądrzejszych głów pochylało się nad tym problemem. Czym bardziej będziemy stwarzać warunki do jazdy samochodem w takie atrakcyjnie rejony jakim są niewątpliwie Paprocany - tym bardziej będziemy ruch napędzać i czym więcej tych miejsc zrobimy - tym więcej tych aut przyjedzie. – Skomentował sprawę dyrektor MZUiM Artur Kruczek

Mamy hulajnogi

- Wydaje mi się że Pan Artur Kruczek w dość jasny sposób poinformował co zrobiliśmy w zakresie polityki parkingowej i dodatkowych miejsc postojowych na Paprocanach i o planach, które w tej chwili będziemy realizować. Myślę, że ważne i istotne jest zdanie, które powiedział Pan Artur, że stwarzanie nowych miejsc parkingowych spowoduje jeszcze większy ruch, jeżeli chodzi o mieszkańców ościennych gmin. Co z jednej strony nas bardzo cieszy, ale proszę też zwrócić uwagę, że w ostatnim okresie odbyła się akcja promocyjna skierowana nie tylko do mieszkańców Tychów, dotycząca korzystania ze środków transportu publicznego. Mamy również rozwiniętą sieć dróg rowerowych. Mamy hulajnogi . Były również specjalne połączenia jeżeli chodzi o środki transportu publicznego. Mieszkam w tej okolicy, więc widzę jakie jest tam zapełnienie. Też chcę zwrócić uwagę, że dysponujemy jeszcze jednym parkingiem o którym mówiliśmy w dość szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, chodzi o parking przy kościele na osiedlu Z1, który posiada jeszcze wiele pustych miejsc. – Powiedziała z-ca Prezydenta Hanna Skoczylas

Rekultywacja jeziora

Mieszkańcy Tychów, a także mieszkańcy ościennych gmin póki co nie mogą liczyć na rewitalizację obecnego parkingu znajdującego się przy O. W. Paprocany. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę nowo powstające miejsca parkingowe, ale pojawia się pytanie czy zwężanie ulic i tworzenie w ich miejsce parkingów jest skutecznym rozwiązaniem problemu? Z drugiej strony czy miasto nie powinno zająć się ważniejszą kwestią dotyczącą rozwoju Paprocan, a mianowicie ponowną rekultywacją jeziora na wzór rekultywacji jezior np. w Kartuzach?