Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki! Na wsparcie czeka tysiące rodzin

W najbliższą sobotę, czyli 13 listopada 2021 roku otworzy się ogólnopolska baza potrzebujących osób oraz rodzin. Oznacza to, że każdy będzie mógł wejść na dedykowaną stronę i wybrać rodzinę, którą chce obdarować prezentami oraz darami.

Szlachetna Paczka
Korzysci z pomagania Paczka

Wolontariusze Szlachetnej Paczki mają ostatnie chwile na to, aby wprowadzić rodziny do systemu Stowarzyszenia WIOSNA, bowiem w najbliższą sobotę otworzy się ogólnopolska baza potrzebujących osób oraz rodzin. Warto zaznaczyć, że w najbliższych tygodniach rodziny będą systematycznie dodawane, ale w sobotę będzie ich najwięcej.

– W sobotę ruszy kolejna edycja ogólnopolskiego programu jakim jest Szlachetna Paczka. Każdy z nas będzie mógł wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i poznać historie potrzebujących, czyli tych którzy mają dużo trudniej niż my i zdecydować komu udzielić wsparcia - wyjaśnia Dominik Borczyk, lider Szlachetnej Paczki w Knurowie

Jak zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki?

Każdy, kto chce zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki będzie musiał wejść na dedykowaną stronę i spośród wielu historii rodzin wybrać tą, której udzieli wsparcia. Następnym krokiem jest kontakt z wolontariuszem, aby dowiedzieć się szczegółów dotyczących wybranej rodziny. Kolejnym etapem będzie przygotowanie paczki i dostarczenie do wybranego magazynu w drugi weekend ostatniego miesiąca w roku, czyli 11 i 12 grudnia.

Nie spodziewałam się, że tak wielką radość może przynieść pomoc innym. Czułam się jak członek rodziny, którą wybrałam. To było cudowne doświadczenie - mówi jeden z darczyńców

Wiele osób twierdzi, że wspólne przygotowanie paczki w okresie przedświątecznym zbliża przyjaciół.

Paczka jest sposobem na mądrą pomoc potrzebującym, ale też momentem, w którym zbliżam się z przyjaciółmi i znajomymi - to daje nam ogromną satysfakcję - wyjaśnia darczyńca Szlachetnej Paczki

Wolontariusz Szlachetnej Paczki pracuje z Rodziną lub Seniorem w potrzebie. Poprzez spotkania odkrywa potencjał i – na ile to możliwe – prowadzi Podopiecznych do samodzielności. Jest łącznikiem między Osobami w potrzebie a Darczyńcą. Wsparciem dla Wolontariusza w realizacji zadań jest przede wszystkim zespół Wolontariuszy w rejonie oraz szkolenia i przygotowane materiały.

Podstawowe zadania Wolontariusza

Współtworzenie rejonu
Wolontariusz nie działa sam. Ma swojego szefa – Lidera, a także zespół Wolontariuszy, razem z którymi tworzy rejon. Dobra atmosfera i wzajemne wsparcie budowane są m.in. poprzez obecność na spotkaniach zespołu, zaangażowanie w działania promocyjne itd.

Spotkania z Rodzinami
Wolontariusza spotyka się z Rodziną lub Seniorem kilka razy w ciągu edycji Szlachetnej Paczki. Poznaje ich historię, podejmuje decyzję o włączeniu Rodziny do Paczki, wybiera najlepszą formę pomocy (materialna i/lub specjalistyczna), pomaga nazwać i rozwijać mocne strony Podopiecznych. Towarzyszy im w ten sposób w drodze do samodzielności.

Po pierwszych spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis, dzięki czemu po otwarciu bazy Darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną Rodzinę i przygotować dla niej paczkę.

Kontakt z Darczyńcą Wolontariusz, po tym jak Darczyńca wybierze „jego/jej” Rodzinę, kontaktuje się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki: wyjaśnić, co jest Rodzinie potrzebne, porozmawiać o niej i umówić termin, w którym spotkają się w magazynie podczas Weekendu Cudów.

Weekend Cudów w tym roku odbędzie się w weekend 11-12 grudnia. To czas, kiedy Wolontariusz przyjmuje paczki od Darczyńców i dostarcza je Rodzinom, które ma pod swoją opieką. W kolejnych miesiącach Wolontariusz wraca do Rodziny, by towarzyszyć jej we wzmacnianiu mocnych stron i prowadzić ku samodzielności.