Rusza polska edycja MEDS Revival 2021 w Tychach

14 sierpnia br. odbędzie się inauguracja Międzynarodowych Warsztatów architektoniczno - designerskich MEDS Silesia Revival 2021. Do Polski przyjedzie ok. 60 uczestników, którzy przez dwa tygodnie będą mieszkali w różnych częściach miasta, jednak „bazą” będzie Browar Obywatelski w Tychach.

L 13

Część wydarzeń m.in. debaty i warsztaty będzie „otwarta” – udział w nich może wziąć każdy. Tegoroczna 11 edycja warsztatów po raz pierwszy odbędzie się w Polsce - na Śląsku. Sercem warsztatów jest miasto Tychy.

Do Tychów przyjadą designerzy i architekci z 15 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym projekcie MEETINGS OF DESIGN STUDENTS (MEDS), który jest okazją do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią. W ramach projektu powstaną także specjalne instalacje.

- Tychy przez najbliższe 2 tygodnie będą wyjątkowym miejscem, w którym pomysły, idee i podejście do współczesnej architektury i designu będą dyskutowane i prezentowane przez międzynarodową grupę artystów. Cieszę się, że nasze miasto będzie gościło młodych ludzi, otwartych, wrażliwych na nowe trendy, uwzględniających przy tym lokalną perspektywę. Życzę im wspaniałego pobytu w Tychach i udanych realizacji zaplanowanych w czasie warsztatów projektów – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

MEDS to nie tylko warsztaty.

- To także ambitni, zaangażowani designerzy i architekci, którzy wspierają się wzajemnie w swoich działaniach. Uczestnicy warsztatów sami stają się później tutorami, organizują wydarzenia we własnych krajach oraz kolejne warsztaty – mówi Kamila Haja – vice-president of MEDS Silesia Foundation.

Do Polski przyjedzie ok. 60 uczestników, którzy przez dwa tygodnie będą mieszkali w różnych częściach miasta, jednak „bazą” będzie Browar Obywatelski w Tychach.

Temat tegorocznej edycji jest ściśle powiązany z lokalizacją warsztatów. Urbanistyczny i architektoniczny kontekst Śląska jako industrialnej przestrzeni kopalń, hut i fabryk przekłada się na specyficzną śląską tożsamość.

- Oba te paradygmaty - industrialny kontekst i tożsamość, pozwalają zastanowić się nad kwestią transformacji, tej, która miała już miejsce i tej potencjalnej, wpływającej na przyszłość regionu. Kontekst, Tożsamość i Transformacja, trzy główne kategorie związane z tematem MEDS REVIVAL realizowane są poprzez trzy główne filary działań: Ekologię, Społeczeństwo i Rewitalizację. W tych trzech obszarach uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem tutorów zrealizują 7 projektów, których efekty będziemy podziwiać już za 2 tygodnie – dodają organizatorzy wydarzenia.

W programie także spotkania, dyskusje oraz warsztaty architektoniczne dla dzieci.

- MEDS kids to okazja dla najmłodszych mieszkańców miasta by wspólnie projektować, budować modele i poznawać tajniki konstrukcji budowli. Wspólnie zaprojektujemy wymarzone place zabaw i przestrzenie publiczne - zachęcają organizatorzy warsztatów.

Zajęcia kierowane są dla dzieci w wieku 4-12 lat. Zapisy na warsztaty są prowadzone mailowo: participant.silesia.meds@gmail.com

Więcej szczegółów na wydarzeniu: https://fb.me/e/1mXjgyxSl