Ruszają szczepienia dla grupy I. Kto się w niej znajduje?

15 stycznia ruszają szczepienia dla tak zwanej grupy I. Są w niej między innymi nauczyciele i seniorzy, jednak nie wszyscy będą mogli zaszczepić się w styczniu.

Syringe 1884758 1920

Narodowy Program Szczepień rozpoczął się w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności zaszczepieni mieli być lekarze oraz służby medyczne, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych (w tym również stacji sanitarno-epidemiologicznych) a także farmaceuci oraz pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej - czyli tak zwana grupa 0. Szczepienia tej grupy osób nadal trwają, 15 stycznia ruszają jednak również zapisy na szczepienia dla grupy I.

Do tej grupy, jak możemy się dowiedzieć z komunikatów Ministerstwa Zdrowia oraz broszury „Narodowy Program Szczepień”, należeć będą seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe. Kolejność szczepień w grupie I będzie jednak ściśle kontrolowana. Jak mówi minister zdrowia Michał Dworczyk:

W pierwszej kolejności będą to seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

Same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia. 17 stycznia natomiast, jak poinformował rząd, nastąpić ma powrót do szkół dzieci z klas od I do III. Co z nauczycielami?

Według Narodowego Programu Szczepień, pedagodzy odpowiedzialni za edukację wczesnoszkolną, będą mieli wśród grupy nauczycielskiej pierwszeństwo, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy realnie będą mogli oni przyjąć szczepionkę. Jak mówi Michał Dworczyk:

Niestety w pierwszym kwartale nie zaszczepimy nauczycieli, nie dlatego, że nie chcemy, nie dlatego, że lekceważymy ten problem, tylko dlatego, że mamy do czynienia z problemem obiektywnym, jakim jest brak szczepionek.

Wiadomo natomiast, że nauczyciele starszych klas będą szczepieni dopiero na wiosnę. Na ten moment zdecydowano, że przed powrotem do szkoły nauczyciele będą mieć robione testy przesiewowe na Covid - 19, które ruszyły 11 stycznia.
W Tychach szczepił będzie Megrez oraz Szpital Miejski. To w Megrezie ruszyły pierwsze szczepionki dla medyków – pisaliśmy o tym tutaj. Do 11 stycznia szpital Megrez zaszczepił już 259 osób, a Szpital Miejski w pierwszym tygodniu podał szczepionkę około 200 osobom.

Jak wskazała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska, w grupie I jest około 10 milionów osób. Nie wiadomo jednak, ile procent Polaków zdecyduje się przyjąć szczepionkę.