Sad owocowy powstanie na osiedlu B, na miejskim skwerze na ul. Hlonda

Pierwszy miejski sad owocowy powstanie na miejskim skwerze na ul. Hlonda. Będzie miał powierzchnię prawie 2000 metrów kwadratowych.

Sad owocowy w Tychach - wizualizacja

Na osiedlu B w Tychach, a konkretnie na skwerze na ul. Hlonda, wkrótce powstanie pierwszy, ogólnodostępny miejski sad.

Będą w nim rosły m.in.

  • czereśnie,
  • wiśnie,
  • mirabelki,
  • brzoskwinie,
  • jabłonie,
  • różne odmiany malin,
  • jeżyny.

Stworzenie ogrodu jadalnego jest możliwe dzięki realizowanemu w Tychach budżetowi obywatelskiemu.

W sadzie będzie można usiąść na kłodach drewna

W sadzie znajdą się także tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy.

- Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, mają powstać elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

W sadzie znajdzie się miejsce dla pergoli w kształcie kopuły. Konstrukcja ma stanowić podporę dla winorośli oraz ma być elementem wyróżniającym sad i przyciągającym mieszkańców do korzystania z niego.

Zaplanowano wspólne sadzenie drzew i krzewów

Zaangażowanie mieszkańców to jeden z celów projektu, dlatego w planach jest wspólne sadzenie drzew i krzewów podczas warsztatów, które zgodnie z założeniem odbywać się będą przed 15 listopada (dokładna data akcji sadzenia będzie podana co najmniej dwa tygodnie przed planowaną akcją).

Projekt powstaje w ramach tyskiego budżetu obywatelskiego. Oprócz zachęcenia mieszkańców do przebywania w sadzie i kosztowania owoców, ma także poprawić retencję, bioróżnorodność, estetykę miejsca oraz zwiększyć atrakcyjność dla mieszkańców poszukujących terenów do rekreacji. Miejsce ma być także przestrzenią do edukacji np. w zakresie samowystarczalności żywieniowej, a także promocją miejskich upraw poprzez stworzenie ogrodu jadalnego.