Samoobrona dla kobiet – zajęcia wstrzymane, możliwy powrót po feriach

Straż Miejska w Tychach jak co roku zachęca mieszkanki miasta i okolic do bezpłatnych zajęć z samoobrony. Na ten moment jednak kurs został zawieszony do odwołania.

Boks

Co roku w październiku organizowany jest nabór uczestniczek chętnych do nauki samoobrony. To część akcji „Bezpieczne Tychy – Dość Milczenia”. Kursy są darmowe; na zajęciach prezentowane są różne techniki samoobrony, zapożyczone z wielu sztuk walki, między innymi kravmagi czy boksu. Kurs rusza zazwyczaj w listopadzie, a kończy się w pierwszych dniach stycznia: tak przynajmniej było podczas zeszłorocznej, 35 już edycji kursu. Jak twierdzi organizująca kurs Straż Miejska w Tychach, zainteresowanie jest ogromne – sala, w której ćwiczą kursantki pomieścić może jedynie sto osób, i zazwyczaj już w połowie października wszystkie miejsca są zajęte.

Zajęcia prowadzą sami funkcjonariusze, są to więc techniki mieszane. Część z nich polega na aktywnym reagowaniu na atak, takim jak używanie kopnięć czy podcięć, część zaś to techniki unikające, między innymi sposoby poruszania się i obserwacja. Oprócz praktycznych umiejętności, kursy samoobrony uczą także asertywności, pewności siebie i prawidłowej postawy, która jest częścią przewagi psychologicznej nad potencjalnym napastnikiem.

Samoobrona w przypadku kobiet jest bardzo wskazana z wielu względów. Po pierwsze, uczy kobiety pewności siebie i wspomnianej już, asertywnej postawy ciała. W grupie nastawionej na podobny cel jest ponadto dużo łatwiej poczuć się pewniej, bezpieczniej i ewentualnie przyznać się przed samą sobą do doświadczania przemocy. 7 marca 2020 roku klub walki Sagot zorganizował w 6 miastach Polski (głównie na Śląsku) darmowe szkolenie pod tytułem „Bądź Bezpieczna”. Jak możemy czytać na stronie wydarzenia, impulsem do stworzenia webinarium były między innymi policyjne statystyki : tylko w 2018 roku „Niebieską Kartę” założyło ponad 65 000 kobiet.

W tym roku jednak, kurs samoobrony w Tychach został zawieszony. Jak wynika z moich informacji, zajęcia nadal są planowane – potrzebna jest jednak sala, a co za tym otwarcie szkół, które mogłyby taką salę zaoferować. Jak twierdzą pracownicy Straży Miejskiej, w przypadku chęci uczestnictwa należy orientować się na bieżąco – jest nadzieja, że już na początku przyszłego roku, kurs zostanie wznowiony i pierwsze (oraz bardziej doświadczone) kursantki będą mogły znów uczyć się skutecznej samoobrony. Więcej informacji można uzyskać na stronie Straży Miejskiej w Tychach.