Samoobrona dla kobiet – zajęcia wstrzymane, możliwy powrót po feriach

Straż Miejska w Tychach jak co roku zachęca mieszkanki miasta i okolic do bezpłatnych zajęć z samoobrony. Na ten moment jednak kurs został zawieszony do odwołania.

Boks

Co roku w październiku organizowany jest nabór uczestniczek chętnych do nauki samoobrony. To część akcji „Bezpieczne Tychy – Dość Milczenia”. Kursy są darmowe; na zajęciach prezentowane są różne techniki samoobrony, zapożyczone z wielu sztuk walki, między innymi kravmagi czy boksu. Kurs rusza zazwyczaj w listopadzie, a kończy się w pierwszych dniach stycznia: tak przynajmniej było podczas zeszłorocznej, 35 już edycji kursu. Jak twierdzi organizująca kurs Straż Miejska w Tychach, zainteresowanie jest ogromne – sala, w której ćwiczą kursantki pomieścić może jedynie sto osób, i zazwyczaj już w połowie października wszystkie miejsca są zajęte.

Zajęcia prowadzą sami funkcjonariusze, są to więc techniki mieszane. Część z nich polega na aktywnym reagowaniu na atak, takim jak używanie kopnięć czy podcięć, część zaś to techniki unikające, między innymi sposoby poruszania się i obserwacja. Oprócz praktycznych umiejętności, kursy samoobrony uczą także asertywności, pewności siebie i prawidłowej postawy, która jest częścią przewagi psychologicznej nad potencjalnym napastnikiem.

Samoobrona w przypadku kobiet jest bardzo wskazana z wielu względów. Po pierwsze, uczy kobiety pewności siebie i wspomnianej już, asertywnej postawy ciała. W grupie nastawionej na podobny cel jest ponadto dużo łatwiej poczuć się pewniej, bezpieczniej i ewentualnie przyznać się przed samą sobą do doświadczania przemocy. 7 marca 2020 roku klub walki Sagot zorganizował w 6 miastach Polski (głównie na Śląsku) darmowe szkolenie pod tytułem „Bądź Bezpieczna”. Jak możemy czytać na stronie wydarzenia, impulsem do stworzenia webinarium były między innymi policyjne statystyki : tylko w 2018 roku „Niebieską Kartę” założyło ponad 65 000 kobiet.

W tym roku jednak, kurs samoobrony w Tychach został zawieszony. Jak wynika z moich informacji, zajęcia nadal są planowane – potrzebna jest jednak sala, a co za tym otwarcie szkół, które mogłyby taką salę zaoferować. Jak twierdzą pracownicy Straży Miejskiej, w przypadku chęci uczestnictwa należy orientować się na bieżąco – jest nadzieja, że już na początku przyszłego roku, kurs zostanie wznowiony i pierwsze (oraz bardziej doświadczone) kursantki będą mogły znów uczyć się skutecznej samoobrony. Więcej informacji można uzyskać na stronie Straży Miejskiej w Tychach.

czytaj więcej:

Png 20211109 003524 0000

Radna apeluje o podświetlenie urzędu na biało-czerwono

Roman lopez Wpw Vfb3 b B4 unsplash

"Postaw na nogi!" pod Żyrafą! Wystąpi Dawid Tomala

In 20210616 123427639

Kolejne skrzyżowanie będzie nieprzejezdne

Zablokowany pojazd

Kolejny kierowca zablokował się pod "Mostem Mistrzów"

Lotto

Niedaleko Tychów ktoś wygrał wielkie pieniądze!

Policja

Policjanci uświadamiali tyskich seniorów

Stoczniowców nakładka

Remonty dróg i chodników w Tychach