Silesia Incognita 2023. Największy konkurs wiedzy o regionie już 3 czerwca w Muzeum Miejskim w Tychach

To już siódma edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. Zwyciężczynie i zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, Posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencjipojadą do Parlamentu Europejskiego. Kto dzięki swojej wiedzy o Śląsku wygra tę wyjątkową nagrodę? O tym przekonamy się 3 czerwca 2023 roku, o godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu, oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach, na Stadionie Miejskim w Tychach.

Silesia incognita

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów i uczennic związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy uczennice i uczniów starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Najwyżej ocenione prace konkursowe poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”). Czwarty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje, których wyniki poznaliśmy 5 maja 2023 roku, polegały na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. prezentacji, filmu, reportażu, fotoreportażu lub miniprzewodnika) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorek i autorów 31 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 3 czerwca 2023 roku, o godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu, oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach, na Stadionie Miejskim w Tychach.

Na konkurs wpłynęło 31 zgłoszeń drużyn z 23 szkół z 15 miejscowości: 62 uczennic i uczniów przygotowanych przez 24 nauczycielki/nauczycieli, z czego 7 nauczycielek/nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! W finale spotkają się uczennice i uczniowie oraz nauczycielki i nauczyciele z: Bytomia (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (4 drużyny z 2 szkół), Gogołowej (2 drużyny z 1 szkoły), Grodźca (1 drużyna z 1 szkoły), Jastrzębia-Zdroju (2 drużyny z 1 szkoły), Katowic (5 drużyn z 4 szkół), Łazisk Górnych (1 drużyna z 1 szkoły), Marklowic (1 drużyna z 1 szkoły), Międzyrzecza (1 drużyna z 1 szkoły), Mikołowa (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (4 drużyny z 3 szkół), Siemianowic Śląskich (3 drużyny z 2 szkół), Świętochłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Tychów (2 drużyny z 2 szkół) i Wieszcząt (2 drużyny z 1 szkoły).

Finał i wręczenie nagród: 3 czerwca 2023 (sobota), godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), na Stadionie Miejskim Tychy ul. Edukacji 7.

więcej o konkursie: https://muzeum.tychy.pl/wydarz...

wyniki pierwszego etapu: https://muzeum.tychy.pl/wp-con...

regulamin: https://muzeum.tychy.pl/wp-con...

materiały pomocnicze: https://muzeum.tychy.pl/wp-con...

spis powtarzających się tematów: https://muzeum.tychy.pl/wp-con...

instrukcja dla uczestniczek i uczestników: https://muzeum.tychy.pl/wp-con...