"Spodek w Zenicie" - spotkanie wokół książki autorstwa tyskiej konserwator zabytków

Autorka książek o architekturze i miejska konserwator zabytków Anna Syska odwiedzi w piątek (5 kwietnia) tyskie Muzeum Miejskie, by promować reedycję swojego „Spodka w Zenicie”.


„Kosmiczna” nazwa to oczywiście odniesienie do znanych budynków w centrum Katowic - książka traktuje bowiem o architekturze naszego województwa w latach PRL-u. Jej autorka ma na swoim koncie już kilka książek i kilkadziesiąt artykułów naukowych poświęconych historii architektury.

Znajdują się w niej budowle z 33 miejscowości, w tym aż 19 z Tychów - od osiedli A i B przez szkoły „tysiąclatki” i rzeźbiarski plac zabaw do Bramy Słońca. Książka przeznaczona jest zarówno dla laików, jak koneserów architektury tych czasów.

Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala na spojrzenie bez negatywnych skojarzeń związanych z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL–u był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym - czytamy w nocie wydawniczej.

Dodatkowo, w sobotę 6 kwietnia o 10:30 Anna Syska poprowadzi wypełniony anegdotami spacer architektoniczny po Tychach - gdyż „budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją – dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi”.

Spotkanie poprowadzi Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice. Początek o godzinie 18; wstęp wolny.

01 fot michal jedrzejowski

Może Cię zainteresować:

Widoki z bliska – wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Autor: Tekst sponsorowany

03/04/2024

Tychy 1959 ul brzozowa

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasta na zdjęciach z węgierskiego archiwum. Lata 40., 50., 60. w Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Gliwicach. Genialne fotki!

Autor: Maciej Poloczek

31/03/2024

Wystawa o osiedlu Stella w Muzeum Miejskim w Tychach 6

Może Cię zainteresować:

Osiedle S z archiwum X. Porzucona wizja miasta przyszłości miała ustalić standardy na XXI wiek

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/03/2024