Spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021, autorem „Kajś" w Tychach. Sprawdź kiedy

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Mozaika górnośląska". Tym razem będzie to spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"

Muzeum Miejskie Tychy / Fot. Mariusz Makowski
Zbigniew rokita fot mariusz makowski

Zbigniew Rokita to pochodzący z Gliwic autor sensacji na rynku wydawniczym, podwójny laureat Nagrody Literackiej Nike 2021 (także Nike Czytelników) – najważniejszej polskiej nagrody literackiej. To pierwsze, nie tylko na Śląsku, spotkanie z autorem, po ogłoszeniu wyników konkursu. Książka została wydana we wrześniu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Autor o swojej książce:

„Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie <<Rotę>>, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na <<delegacjach>> w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących <<nieistniejącą>> narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia."

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Zbigniew Rokita – urodzony w 1989 roku reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym", „Polityką", „Dziennikiem Gazetą Prawną". Wieloletni sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia". Autor książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium" o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu) oraz książki „Kajś", za którą otrzymał podwójną Nagrodę Literacką Nike 2021 (jury oraz czytelników) i która otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i nagrody Ambasador Nowej Europy. Pochodzi z Gliwic.

Kiedy i gdzie?

  • data: 28 października 2021 (czwartek), godz. 18.00
  • miejsce: Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7, Tychy
  • gość: Zbigniew Rokita
  • prowadzi: Anna Dudzińska
  • zapisy (liczba uczestników ograniczona): 887 450 212 (także SMSem), a.woszczynska@muzeum.tychy.pl
  • wstęp wolny