Stacjonarna sesja Młodzieżowej Rady Miasta. Czy Tychy poradziły sobie z pandemią?

W poniedziałek 8 listopada 2021 roku odbyła się pierwsza sesja nowej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Tychy. Sesja miała miejsce w budynku urzędu miasta. Dlaczego sesje Rady Miasta Tychy również nie odbywają się stacjonarnie?

Podczas inauguracyjnej sesji Młodzieżowej Rady Miasta Tychy radni wybrali nowe prezydium oraz złożyli swoje ślubowanie. Nowym przewodniczącym został wybrany Mikołaj Figlarski.

Do Prezydium wybrano również Weronikę Kielibę, Jadwigę Czembor i Pawła Pikułę, który został wiceprzewodniczącym oraz Jakuba Siejkę, który został sekretarzem rady.

- Gratuluję nowym radnym oraz życzę powodzenia w waszej działalności na rzecz rady i młodych mieszkańców naszego miasta. Dziękuję również ustępującemu przewodniczącemu Tomaszowi Budzioszowi za jego dotychczasową pracę – tymi słowami zwróciła się do obecnych na sali sesyjnej radnych - Barbara Konieczna, Przewodnicząca Rady Miasta Tychy.

W trakcie I sesji nowej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta, radni mówili o chęci współpracy międzypokoleniowej wspieraniu samorządności uczniowskiej oraz pomyśle opracowania strategii polityki młodzieżowej w naszym mieście.

- Bardzo dziękuję za powierzone mi zaufanie i wybranie mnie na przewodniczącego rady. Gratuluję pozostałym cz łonkom Prezydium oraz wszystkim wybranym radnym. Wierzę w to, że podczas tej kadencji uda nam się bardzo wiele zrobić. Mamy dużo pomysłów, które będziemy chcieli zrealizować. W najbliższym czasie spotkamy się i ustalimy nasz plan działania i od razu zabieramy się do pracy - mówi Mikołaj Figlarski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Jak informuje Urząd Miasta Tychy podczas sesji obecna była również przedstawicielka Fundacji Europejski Instytut Outsourcingu, która współpracuje z Młodzieżową Radą oraz Rafał Scholz - Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, który zachęcał radnych do angażowania się w prace sejmiku.

Dlaczego podczas inauguracyjnej sesji Młodzieżowej Rady Miasta nie przestrzegano obostrzeń?

Zapytaliśmy obecnej na pierwszej sesji Młodzieżowej Rady Miasta Tychy Przewodniczącej Rady Miasta Tychy Barbary Koniecznej dlaczego nikt z obecnych w sali sesyjnej w tyskim magistracie nie miał zakrytego nosa i ust. Przewodnicząca odpowiedziała, że należy o to pytać Przewodniczącego Młodzieżowej Rady, który był organizatorem tego spotkania.

W związku z tym zapytaliśmy byłego oraz ówczesnego przewodniczącego młodzieżowej rady dlaczego zignorowano wytyczne dotyczące obostrzeń.

– Niestety popełniliśmy błąd, na początku każdy z radnych miał założone maseczki. Natomiast część z nich ściągnęła je w trakcie ślubowania. Z racji przyzwyczajenia do metod szkolnych, większość z nas rzuciła je na ławki - co z resztą widać na zdjęciach - tak jak robimy to podczas zajęć lekcyjnych – Były przewodniczący młodzieżowej rady miasta, Tomasz Budziosz.

Pod komentarzem Tomasza Budziosza podpisuje się również obecny przewodniczący Mikołaj Figlarski.

Policjanci przypominają, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m. in w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Dlaczego sesje rady miasta nie mogą odbywać się w normalnym trybie?

Na mocy ustawy 02 marca 2020 roku prowadzę sesję Rady Miasta z wykorzystaniem środków porozumienia w trybie zdalnym. W myśl tej ustawy spełniam wszystkie wymogi ustawowe i statutowe. Nie wyobrażam sobie mając wskazany instrument prawny, zdecydować się na prowadzeniu tradycyjnych obrad z narażeniem życia i zdrowia nie tylko radnych ale też prezydenta jego zastępców, Panią Skarbnik i Panią Sekretarz ,naczelników, dyrektorów, prezesów , a przede wszystkim mieszkańców, którzy mogą uczestniczyć w sesji -sesje są jawne i nie mogę przewidzieć ile mieszkańców będzie na sali sesyjnej- poinformowała portal NowinyTyskie.pl Barbara Konieczna.

Z informacji przekazanych przez Urząd Miasta Tychy wynika, że na kolejnej sesji Młodzieżowa Rada Miasta ustali plan pracy oraz powoła komisje i zespoły. Do MRM zostało wybranych 31 radnych: Jakub Barzycki, Bartosz Bień, Oliwia Bocheńska, Nikola Chamera, Aleksandra Cinalska, Jadwiga Czembor, Adrian Dziergas, Mikołaj Figlarski, Martyna Jarosz, Sylwia Juźwik, Weronika Kieliba, Anna Kozioł, Hanna Kozioł, Kinga Kurszewska, Marcin Liszka, Julia Łuczun, Jakub Łuszcz, Miłosz Malcher, Zofia Marciniak, Martyna Nowak, Roksana Odyjewska, Paulina Penkala, Paweł Pikuła, Szymon Plichta, Jakub Siejka, Zuzanna Sobczyk, Marcin Stanclik, Grzegorz Studniarz, Borys Targoni, Alicja Wolska, Oliwia Zaranowska.