Strajku nie będzie. Zakończył się spór zbiorowy w PKM Tychy

W piątek 15 października 2021 roku zakończył się spór zbiorowy w PKM Tychy. Stopniowo będą uruchamiane zawieszone kursy.

PKM Tychy
Koniec sporu zbiorowego

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach poinformowało o zakończeniu sporu zbiorowego. Związek zawodowy doszedł do porozumienia z zarządem PKM Tychy. Spór zbiorowy dotyczący podwyżek wynagrodzeń trwał od 24 września 2021 roku. Rozmowy na temat podwyżek prowadziły

  • Międzyzakładowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Kierowców Autobusowych i Trolejbusowych
  • Związek Zawodowy Komunikacji Miejskiej i Transportu

Jak poinformował dwutygodnik Nowe Info podpisane porozumienie zawiera podwyżkę dla wszystkich pracowników PKM Tychy o 250 złotych brutto od października 2021 roku. Stawki za wrzesień zostaną wyrównane o 300 złotych netto, w zawartej umowie pojawiła się także świąteczna premia w wysokości 1000 złotych netto. Od przyszłego roku ma zostać skrócony maksymalny czas przejścia z najniższej do najwyższej stawki wynagrodzenia z 15 do 10 lat.

Komunikat PKM Tychy

PKM Tychy w oficjalnym komunikacie poinformował:

"W piątek 15.10.2021r zakończył się spór zbiorowy w PKM Tychy. W związku z powyższym stopniowo będą uruchamiane zawieszone kursy, co uzależnione jest m.in. od liczby kierowców przebywających na zwolnieniach lekarskich.
Jednocześnie przepraszamy pasażerów za utrudnione korzystanie z komunikacji miejskiej, dołożymy wszelkich starań, aby świadczone przez PKM Tychy usługi były dalej na najwyższym poziomie."

Druga tura mediacji

8 października podczas mediacji związkowców z zarządem PKM Tychy nie doszło do porozumienia. Wtedy związkowcy chcieli podwyżki o 500 złotych brutto do stawki zaszeregowania, a także 500 złotych brutto od stycznia 2022 roku. Domagali się także zmniejszenia do 7 lat okresu pracy wymaganego do podniesienia stawki zaszeregowania do najwyższej. Dodatkowymi postulatami było wprowadzenie rozwiązań płacowych i organizacyjnych.

To nie koniec problemów

Mimo, że udało się zażegnać kryzys związany z prawdopodobieństwem strajku PKM Tychy i innych przewoźników w naszym regionie mogą czekać problemy związane z brakiem nowych kierowców. Stawki jakie oferują prywatne firmy przewozowy nierzadko są bardziej atrakcyjne dla osób, które zajmują się przewozem. Do pracy kierowcy komunikacji miejskiej dochodzi także ogromna odpowiedzialność.