Strajku nie będzie. Zakończył się spór zbiorowy w PKM Tychy

W piątek 15 października 2021 roku zakończył się spór zbiorowy w PKM Tychy. Stopniowo będą uruchamiane zawieszone kursy.

PKM Tychy
Koniec sporu zbiorowego

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach poinformowało o zakończeniu sporu zbiorowego. Związek zawodowy doszedł do porozumienia z zarządem PKM Tychy. Spór zbiorowy dotyczący podwyżek wynagrodzeń trwał od 24 września 2021 roku. Rozmowy na temat podwyżek prowadziły

  • Międzyzakładowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Kierowców Autobusowych i Trolejbusowych
  • Związek Zawodowy Komunikacji Miejskiej i Transportu

Jak poinformował dwutygodnik Nowe Info podpisane porozumienie zawiera podwyżkę dla wszystkich pracowników PKM Tychy o 250 złotych brutto od października 2021 roku. Stawki za wrzesień zostaną wyrównane o 300 złotych netto, w zawartej umowie pojawiła się także świąteczna premia w wysokości 1000 złotych netto. Od przyszłego roku ma zostać skrócony maksymalny czas przejścia z najniższej do najwyższej stawki wynagrodzenia z 15 do 10 lat.

Komunikat PKM Tychy

PKM Tychy w oficjalnym komunikacie poinformował:

"W piątek 15.10.2021r zakończył się spór zbiorowy w PKM Tychy. W związku z powyższym stopniowo będą uruchamiane zawieszone kursy, co uzależnione jest m.in. od liczby kierowców przebywających na zwolnieniach lekarskich.
Jednocześnie przepraszamy pasażerów za utrudnione korzystanie z komunikacji miejskiej, dołożymy wszelkich starań, aby świadczone przez PKM Tychy usługi były dalej na najwyższym poziomie."

Druga tura mediacji

8 października podczas mediacji związkowców z zarządem PKM Tychy nie doszło do porozumienia. Wtedy związkowcy chcieli podwyżki o 500 złotych brutto do stawki zaszeregowania, a także 500 złotych brutto od stycznia 2022 roku. Domagali się także zmniejszenia do 7 lat okresu pracy wymaganego do podniesienia stawki zaszeregowania do najwyższej. Dodatkowymi postulatami było wprowadzenie rozwiązań płacowych i organizacyjnych.

To nie koniec problemów

Mimo, że udało się zażegnać kryzys związany z prawdopodobieństwem strajku PKM Tychy i innych przewoźników w naszym regionie mogą czekać problemy związane z brakiem nowych kierowców. Stawki jakie oferują prywatne firmy przewozowy nierzadko są bardziej atrakcyjne dla osób, które zajmują się przewozem. Do pracy kierowcy komunikacji miejskiej dochodzi także ogromna odpowiedzialność.

czytaj więcej:

Miłosz Stec, prezes PKM Tychy

O strajku w PKM Tychy i wynagrodzeniach prezesów. Wywiad

Wizyta Patryka w TLT

Fan trolejbusów zwiedził zajezdnię TLT

Modernizacja zajezdni PKM Tychy

Oficjalne otwarcie zajezdni PKM Tychy

TLT Tychy zastąpi najstarsze trolejbusy

TLT Tychy zastąpi najstarsze trolejbusy!

Zawieszone kursy

PKM Tychy ma problem. Połączenia zostały zawieszone

Brak realizacji kursów w Tychach

Brak realizacji kursów przez PKM Tychy

Autobusy

GZM będzie wzorowała się na tyskim systemie