Straż Miejska w Tychach kontroluje miejsca, w których przebywają bezdomni

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, tyska Straż Miejska kontroluje miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Strażnicy i policjanci apelują, żeby nie być obojętnym.

Straż Miejska Tychy
L

Jak informują tyscy strażnicy miejscy w całym mieście trwają kontrole miejsc, w których przebywają lub mogą przebywać osoby bezdomne. – Strażnicy docierają do wszystkich osób koczujących w miejscach nieogrzewanych. Podczas rutynowych kontroli, funkcjonariusze oferują skorzystanie z miejskiej noclegowni, ciepłą odzież bądź w przypadku problemów zdrowotnych, przebadanie przez zespół ratownictwa medycznego – dodają.

Apel Straży Miejskiej

- Robi się zimno, coraz częściej można spotkać osoby bezdomne na klatkach schodowych lub w piwnicach, dlatego apelujemy do mieszkańców Miasta Tychy, aby nie być obojętnym i jak najszybciej powiadomić o takim fakcie straż miejską (986) lub policję (112) – apelują tyscy strażnicy miejscy.

Pomoc bezdomnym na terenie województwa śląskiego

Policjanci również apelują o zwrócenie większej uwagi na osoby bezdomne. – Noce są coraz chłodniejsze, a często temperatura spada poniżej zera. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu – informują tyscy policjanci.

Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których bezdomni najczęściej szukają schronienia przed zimnem. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu.

Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki

– Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987 oraz z policyjnej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – ostrzega tyska policja.