Tyskie zbiory w Pałacu Kultury Zagłębia. Wystawa zdjęć strojów ludowych

W niedzielę 12 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia rusza wystawa fotografii polskich i śląskich strojów ludowych pod tytułem "Przenikanie".

Prezentowane wielkoformatowe fotografie pochodzą ze zbiorów współorganizatora - Muzeum Miejskiego w Tychach. %ostały wykorzystane na tegorocznej edycji Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi” i przedstawiają odświętne ubiory mieszkańców grqniczących regionów.

Tytułowe przenikanie odnosi się zarówno do przenikających się tradycji i wzorów ubioru, jak do zetknięcia ze sobą wizji ich fotografów - Stanisława Gadomskiego i Barbary Kubskiej.

Różnicowały poszczególne regiony i wsie, a w obrębie grupy mówiły o statusie społecznym swoich właścicielek i właścicieli. Dwie wielkie wojny, przesunięcie granic, coraz częstsze kontakty z miastem spowodowały, że w części regionów strój zanikł (wcześniej męski niż kobiecy) - tłumaczą tyscy muzealnicy.

Zdjęcia Gadomskiego (1929–2013) pochodzą z cyklu z lat 1979–1981 publikowanego na ostatniej stronie wydawanwgonw Katowicach ilustrowanego tygodnika „Panorama”. W pracach nad nimi uczestniczyła kadra ponad dwudziestu muzeów

i kilkanaście zespołów folklorystycznych, którzy pozowali do zdjęć.

Dopełnieniem tej klasycznej serii są fotografie współczesnej artystki Barbary Kubskiej. W 2016 roku udokumentowała ona dla tyskiego muzeum wiejskie ubiory paradne i obrzędowe noszone na Górnym Śląsku i ziemiach sąsiednich do pierwszej połowy XX wieku. Zdjęcia są wykonane podobnie jak w reportażu Gadomskiego w plenerze, pojawia się jednak także płócienne tło.

Kiedyś cała sztuka płótna potrafiła wiele znaczyć – płócienną tkaninę (przewidzianą do wykorzystania w przyszłości), podobnie jak gotowe elementy stroju, darowano córkom jako wyprawę weselną. Płótno odnosi także do teł fotograficznych, które pozwalały wędrownym fotografom zaaranżować namiastkę atelier - czytamy dalej w opisie wystawy.


Wystawa będzie prezentowana do 17 maja w głównym holu galerii w Pałacu Kultury Zagłębia

(pl. Wolności 1, Dąbrowa Górnicza); czynne codziennie od 8 do 20:30, wstęp wolny.


strój raciborski druhny weselnej, fot. Barbara Kubska mm tychy

Gospoda parkowa

Może Cię zainteresować:

Zaginiona Gospoda Parkowa. To był pierwszy lokal w WPKiW. Dziś w Parku Śląskim nie ma po nim śladu. Mamy unikatowe fotografie

Autor: Tomasz Borówka

12/05/2024

Radiostacja Gliwicka

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Śląska i Zagłębia z drona. Spektakularne. Robert Neumann robi niesamowite fotografie z lotu ptaka

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/05/2024

Zorza polarna nad Śląskiem i Zagłębiem

Może Cię zainteresować:

Zorza polarna nad Śląskiem i Zagłębiem. Zdjęcia naszych czytelników

Autor: Redakcja

11/05/2024