Synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień

Przed nami bardzo ciepły tydzień, miejscami upalny, z licznymi burzami, często gwałtownymi.

Chmury

W poniedziałek burze prawie w całym kraju, najsłabsze na południowym zachodzie i krańcach północno-wschodnich. Lokalnie może spaść grad i około 40 mm deszczu, porywy wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do 31°C na wschodzie, nad morzem i w rejonach podgórskich od 22°C do 27°C.

Wtorek spokojniejszy, w zachodniej połowie kraju bez opadów. Burze głównie na północnym wschodzie, z opadami do 20 mm. Temperatura maksymalna od 28°C na północnym zachodzie do 32°C na południu, nad morzem i w rejonach podgórskich od 25°C do 28°C.

W środę i czwartek nadal burzowo na południu, wschodzie i w centrum kraju, lokalnie ulewy i grad, porywy wiatru do 80 km/h. W środę temperatura od 30°C do 33°C, w czwartek od 28°C na zachodzie do 33°C na południowym wschodzie, chłodniej nad morzem i w dolinach górskich, od 26°C do 28°C.

Piątek przyniesie ochłodzenie na zachodzie kraju, około 25°C będzie na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim, w centrum i na wschodzie do 31°C. W całym kraju możliwe burze z silnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem.

W sobotę i niedzielę także prognozujemy burze, upał największy na południowym wschodzie, do 32°C. W centrum kraju około 29°C, 30°C, poza tym chłodniej, od 23°C do 28°C.

Noce będą bardzo ciepłe, od 15°C do 20°C, co zwiększy jeszcze uciążliwość wysokich temperatur.