Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach ma dwie klasy licealne i nową bursę

Jedna z nielicznych szkół prowadzonych w Tychach przez stowarzyszenie - Szkoła Mistrzostwa Sportowego - zainaugurowała nowy rok szkolny 2021/2022. Przeczytaj, jakie są tu nowości.

W tyskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego wraz nowym rokiem szkolnym uruchomiono dwie klasy licealne oraz oddano do użytku bursę, w której zostaną zakwaterowani przyjezdni uczniowie.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach cieszy się powodzeniem

W uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego w tyskiej SMS wzięli udział, marszałek województwa Jakub Chełstowski, prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera oraz przedstawiciele samorządu lokalnego Miasta Tychy.

- Cieszę się, że właśnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Tychach inaugurujemy nowy rok szkolny. To wyjątkowe miejsce, w którym stworzono fantastyczne warunki do szkolenia i treningów. Za profesjonalizm z jakim je przygotowano należą się wielkie gratulacje. Dzieciom i młodzieży życzę wielu sukcesów. Rodzicom by byli dumni ze swoich młodych sportowców i zawsze ich dopingowali – powiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Program uroczystości wypełniły pokazy sekcji akrobatycznej i judo. Stadion Śląski przekazał piłki dla adeptów futbolu tyskiej szkoły.

- Młodzież ma tutaj wyśmienite warunki do treningów. Fakt, że takich miejsc i obiektów przybywa dobrze wróży szkoleniu na wszystkich jego etapach – podkreślił prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Tychy została założona przez Akademię Piłki Nożnej SMS Tychy w 2017 roku.

Dzieci i młodzież mogą tu trenować nawet grę w golfa

Obecnie dzieci i młodzież mogą trenować w pięciu dyscyplinach:

  • piłce nożnej,
  • hokeju,
  • akrobatyce,
  • judo,
  • golfie

Szkoła uruchomiła właśnie dwie klasy licealne - o profilach hokej i piłka nożna.. Powstała także bursa, w której zostaną zakwaterowani uczniowie z innych miast.

Bursa dla uczniów z dalekich stron

- Na potrzeby liceum zaadaptowaliśmy część hotelową. Uczniowie zakwaterowani w bursie będą mogli – i to dosłownie – przyjść na zajęcia w kapciach, bo do klas mają kilka metrów – mówi Marcin Kuśmierz, prezes SMS w Tychach.

Funkcję dyrektora bursy objął Marek Wleciałowski, były zawodnik Ruchu Chorzów, obecnie trener, który, co warto przypomnieć, pełnił rolę asystenta Waldemara Fornalika, w czasach, gdy ten był selekcjonerem reprezentacji Polski. W tyskim SMS będzie sprawował opiekę zarówno sportową, jak i wychowawczą nad młodymi zawodnikami.

- Po czterech latach od powołania do życia szkoły, łącznie z podstawówką i liceum mamy już 400 uczniów. Klasy licealne w sumie liczą 41 osób. Na starcie w bursie zamieszka 10 uczniów, docelowo będzie ich 35. Zainteresowanie jest spore. Otrzymujemy mnóstwo zapytań o możliwość zakwaterowania od rodziców uczniów kończących szkoły podstawowe, więc można założyć, że dość szybko będziemy mieć komplet. W przypadku klas hokejowych będziemy mieć uczniów na przykład z Krynicy. Młodzi piłkarze, którzy zasilą klasę liceum, przyjadą z okolic Bielska-Białej czy Jaworzna. Dla nich i dla ich rodziców to duży komfort. Zamiast tracić czas na dojazdy, po prostu zostaną u nas – dodaje Marcin Kuśmierz.

- Mamy swoje wyzwania, a ich wspólnym mianownikiem jest ciągły rozwój. Kolejnym celem jest na przykład budowa boiska. Piłka nożna cieszy się oczywiście największą popularnością, ale z coraz większym zainteresowaniem spotyka się akrobatyka, którą coraz chętniej trenują nie tylko dziewczynki, ale także chłopcy. Jak wiadomo Tychy to miasto hokeja. Liczymy, że nasi absolwenci zaczną w przyszłości zasilać nasz klub – podsumowuje Marek Białoń, dyrektor SMS w Tychach.