Sztafeta trasą marszu śmierci. Uczniowski bieg pamięci szlakiem ostatnich ofiar Auschwitz

13 stycznia odbyła się czwarta edycja biegu pamięci o ofiarach marszu śmierci, pędzonego z Oświęcimia na zachód w ramach ewakuacji KL Auschwitz w styczniu 1945 roku. Trasa sztafetowego biegu uczniów szkół przebiegała przez Bieruń. powiat pszczyński i Mikołów.

17 stycznia 1945 r. z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śląskiego wyruszył „marsz śmierci”. W momencie zarządzenia tzw. ewakuacji, rozkaz dotyczył 56 tysięcy więźniów, mimo że zima 1944/45 była wyjątkowo śnieżna i mroźna. Na samej trasie marszu zginęło co najmniej 600 osób; znacznie więcej zostało zamordowanych przez Niemców poza drogą przemarszu i w masowych egzekucjach. Badacze szacują, że łącznie podczas marszu zginęło około 15 000 więźniów.

Biegli lokalni uczniowie

Na start biegu stawiło się blisko 150 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych m.in. z Tychów, Mikołowa, Lędzin i Bierunia. Spod mogiły ostatnich ofiar Oświęcimia, gdzie pobrano symboliczne światło pokoju, sztafeta ruszyła w kierunku Gliwic. Po drodze znajduje się osiem miejsc pamięci o wydarzeniach ze stycznia 1945 r. - w Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach. Przy każdym z nich oddany został hołd przy udziale lokalnych władz i społeczności. Do ostatniego miejsca - zbiorowej mogiły ofiar marszów śmierci przy Kozielskiej w Gliwicach - młodzież dotarła późnym popołudniem.

Druga odnoga biegu prowadziła przez powiat pszczyński - od Miedźnej przez Pszczynę i Suszec do Pawłowic. Taką trasą więźniowie byli prowadzeni w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd pociągami byli wywożeni w głąb upadającej Rzeszy.

Symboliczne wiązanki kwiatów i zapalone znicze pojawiły się przed płytą przy ul. Bogedaina w Pszczynie. Jako jedno z miejsc postoju w styczniu 1945 wyznaczono rejon obecnego stadionu Iskry - po sześćdziesięciu latach w tym miejscu odsłonięto nową tablicę pamiątkową.

Głównymi organizatorami corocznego biegu są Zespół Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Uczestnikom - głównie młodzieży - asystowali dyrektor katowickiego oddziału IPN, starosta bieruńsko-lędziński, przedstawiciele rodzin oświęcimskich oraz dyrektor ZST nr 2 w Chorzowie.

ak