Szukasz pracy w księgowości? Zobacz czego wymagają pracodawcy!

Szukasz pracy w księgowości? Dziś nikt już nie pyta o sprawne liczenie w pamięci. Wymagania wobec księgowych znacząco wzrosły. Jest i dobra wiadomość: na fachowców w tym zawodzie czekają naprawdę duże pieniądze.

Szukasz pracy w księgowości? Zobacz czego wymagają pracodawcy!

Jak wygląda praca księgowego?

Najlepszym źródłem wiedzy o aktualnych oczekiwaniach pracodawców wobec kandydatów są ogłoszenia o pracę. Zasada ta obowiązuje również na rynku lokalnym, dlatego warto jest sprawdzić na przykład oferty pracy w Tychach na GoWork.pl. Szybko się przekonasz, że żmudne sumowanie długich kolumn liczb, to już przeszłość. Od długiego czasu zajmują się tym księgowe programy komputerowe. Dziś praca w księgowości to duże pole do popisu dla osób z analitycznym umysłem, dokładnych, skrupulatnych, dbających o szczegóły i ściśle trzymających się terminów.

Księgowy dba o prawidłowy obieg dokumentów w firmie, przygotowanie deklaracji do ZUS i Urzędu Skarbowego, tworzy okresowe raporty i nadzoruje pracę podległych mu kolegów. Praca w księgowości na pewno jest ciekawsza niż kilka dekad temu, ale wymagania pracodawców wyraźnie wzrosły.

Czego oczekują pracodawcy od przyszłych księgowych?

Wykształcenie i doświadczenie

Do pracy w księgowości na samodzielnym stanowisku raczej nie zostanie zatrudniona osoba bez doświadczenia. Na początkujących czekają oferty pracy dla fakturzystów i pomocników księgowych.

Potencjalny pracodawca na pewno zapyta też o wykształcenie. Chociaż teoretycznie można pracować w księgowości, mając tylko średnie wykształcenie, pracodawcy oczekują wyższego.

Znajomość programów księgowych i arkuszy kalkulacyjnych

Bez tego w pracy w księgowości ani rusz. Pracodawca będzie oczekiwał nie tylko znajomości Excela (to najpopularniejszy arkusz kalkulacyjny, ale są też inne), obsługa innych programów z pakietu biurowego także jest mile widziana.

Jeśli chodzi o programy księgowe, to niektóre firmy bazują na własnych lub stworzonych specjalnie dla nich, inne pytają np. o popularną Symfonię lub Płatnika.

Znajomość języków obcych

Mogłoby się wydawać, że księgowej wystarczy język polski, ale nie jest to prawdą. Coraz więcej firmy prowadzi interesy międzynarodowe, wiele dokumentów wystawianych jest w języku angielskim i jego znajomość staje się niezbędna. Oczywiście nie każda osoba pracująca w księgowości musi znać jeden lub kilka języków obcych, ale nie ma się co oszukiwać – osoby, które znają języki, łatwiej awansują na wyższe, samodzielne, lepiej opłacane stanowiska.

Znajomość przepisów podatkowych

Wydawałoby się, że to oczywiste, jednak praktyka pokazuje, że bywa różnie. Nie wszystkie osoby starające się o posadę w księgowości są na bieżąco ze zmianami w przepisach podatkowych. Pracodawcy podchodzą bardzo serio do tej części rekrutacji. W ostatnich latach przepisy zmieniały się często i wielokrotnie (także w trakcie trwania roku podatkowego). Księgowy, który nie jest na bieżąco ze zmianami, nie ma co liczyć na otrzymanie lukratywnej oferty pracy.

Znajomość profilu firmy, do której się aplikuje

Niezbyt dobrze widziana na rozmowach o pracę jest nieznajomość profilu firmy, w której kandydat chce się zatrudnić. Po pierwsze, rodzaj prowadzonej działalności jest bardzo ważny dla wyboru sposobu rozliczeń. Import, eksport, produkcja, zakres świadczonych usług - to wszystko to elementy odgrywające ogromną rolę w przyszłej pracy potencjalnego kandydata. Po drugie, brak jakiejkolwiek wiedzy o firmie, z którą podejmuje się rozmowę o współpracy, może świadczyć o ignoracji lub zbyt lekkim traktowaniu tematu zatrudnienia. Nie są to cechy, których się poszukuje u osoby na stanowisku księgowego.

Ile można zarobić w księgowości?

Zarobki w księgowości nigdy nie były niskie. W 2022 roku po wprowadzeniu Polskiego Ładu firmy jeszcze mocniej zaczęły doceniać tych księgowych, którzy byli w stanie nadążyć za dynamicznymi zmianami i na bieżąco się doszkalali.

Obecnie średnie zarobki na stanowisku księgowego wynoszą około 8500 zł brutto. Młodszy księgowy zarobi średnio 5500 zł brutto. Natomiast główny księgowy ma prawo czuć się wygrany, jego średnie wynagrodzenie to 18 000 zł brutto.

Podane kwoty nie powinny być traktowane jako sztywne i jednoznaczne. Na wysokość wynagrodzenia wpływa też lokalizacja firmy – w dużych miastach zarobki są większe, prestiż pracodawcy oraz doświadczenie i umiejętności pracownika.