To już pewne. W lecie będziemy mogli pojechać z Tychów do Chorwacji!

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wyraził zgodę na połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji. Bezpośredni pociąg z Krakowa będzie zatrzymywał się też w Tychach. O to połączenie starał się czeski przewoźnik RegioJet.

RegioJet/Facebook
RegioJet

Jak już pisaliśmy, czeski prywatny przewoźnik kolejowy RegioJet, chce wozić Polaków pociągiem do Chorwacji: Z Tychów pociągiem do Chorwacji. Od przyszłego roku rusza nowe połączenie!

RegioJet uzyskał już pozwolenie na pociągi z Polski w Alpy: Z Tychów w Alpy pociągiem. Czeski RegioJet uzyskał zgodę polskiego urzędu na to połączenie kolejowe

Jest pozwolenie na połączenie kolejowe Kraków Główny-Rijeka/Split

18 stycznia 2022 r. prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał firmie RegioJet pozwolenie na otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych, w zakresie odcinka przebiegającego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na trasie międzynarodowej Kraków Główny - Rijeka/Split - Kraków Główny.

Pociąg będzie mógł się zatrzymywać na tej trasie na kilku przystankach w woj. śląskim:

  • Katowice
  • Tychy
  • Rybnik
  • Wodzisław Śląski

Będą to tylko przystanki do wsiadania (w stronę Rijeki/Splitu) lub wysiadania (w stronę Krakowa). To znaczy, że poruszanie się tymi pociągami tylko w relacji np. Wodzisław Śląski-Kraków będzie niemożliwe.

Pozwolenie Urzędu Transportu Kolejowego na bezpośrednie połączenie kolejowe Polski z Chorwacją dotyczy tylko okresu letniego, konkretnie obowiązuje od 15 czerwca 2022 roku do 26 września 2026 roku (przewozy będą wykonywane wyłącznie od czerwca do września).

Rozkład jazdy pociągów RegioJet na trasie Kraków Główny-Rijeka/Split

W relacji Kraków GłównyRijeka/Split:

1 para pociągów na dobę we wtorki;

1 para pociągów na dobę w piątki;

1 para pociągów na dobę w niedziele,

W relacji Rijeka/SplitKraków Główny:

1 para pociągów na dobę w poniedziałki;

1 para pociągów na dobę w środy;

1 para pociągów na dobę w soboty,

W decyzji polskiego urzędu jest nawet wyszczególniona informacja, że pociągi RegioJet będą się składać z lokomotywy Siemens Vectron lub Bombardier Traxx oraz 7-15 wagonów pasażerskich z miejscami do leżenia oraz z miejscami do siedzenia. Dopuszcza się możliwość wykorzystywania również innych typów pojazdów kolejowych, jeżeli RegioJet zagwarantuje takie same bądź lepsze parametry techniczne, eksploatacyjne i jakościowe pojazdów.

Ile będzie kosztować bilet?

Koszt przejazdu jednej osoby istniejącym od dwóch lat połączeniem z Czech wynosi - w zależności od wybranego standardu - około 100-150 zł. Cena biletu w Polsce, pewnie będzie wyższa, ale nie ujawniono jeszcze dokładnej kwoty.

Czytaj też: