Trasa X Tyskiego Półmaratonu. Start spod Stadionu Lekkoatletycznego w Tychach

Organizatorzy X Tyskiego Półmaratonu zaprezentowali zarys trasy, ktorą przebiegać będzie tegoroczny półmaraton. 10. edycja rozpocznie się i skończy na Stadionie Lekkoatletycznym w Tychach.

Trasa może jeszcze ulec nieznacznej zmianie. Dopiero po otrzymaniu atestu PZLA pojawi się ostateczny wygląd trasy.

Znaczna część tegorocznej trasy będzie przebiegać ulicami Tychów. Uczestnicy pobiegną także wokół Jeziora Paprocańskiego. Długość trasy wyniesie 21,0975 km, co 1 km będą pionowe znaki informujące o przebiegniętym dystansie.

Na trasie znajdzie się pięć punktów z wodą pitną 3,6km, 8,5km, 12,1km, 14,6km, 17,2km. Na drugim, czwartym i piątym punkcie oprócz wody będzie dostępny izotonik dla uczestników. W przypadku wysokiej temperatury organizator zapewni na trasie biegu punkty zraszające. Na trasie przewidziany będzie pomiar kontrolny oraz strefa zmian sztafet (na ok. 9,5km).

X Tyski Półmaraton odbędzie się w niedzielę 4 września 2022 r. Start półmaratonu przewidziano na godzinę 10.00. Biuro zawodów, start, meta i miasteczko biegowe będzie umieszczone w okolicy Stadionu Lekkoatletycznego w Tychach na ul. Edukacji. (Biuro Zawodów w dniach wcześniej tj. 2-3.09.2022 umieszczone będzie w Gemini Park Tychy, ul. Towarowa 2c)

Informacja od organizatorów

Startujemy równolegle do bieżni stadionu z szerokiej drogi parkingowej. Zaznaczymy tam mniej więcej strefy startowe i prosimy o ustawienie się w odpowiednich strefach. Po starcie skręcamy w prawo i biegniemy całą szerokością ulicy Edukacji. Mijamy Bielską i skręcamy w Biblioteczną. Całą ławą mijamy po lewej ręce Plac Baczyńskiego a potem w Boczną i przed Teatrem Małym w lewo na Bocheńskiego. Tutaj musicie uważać na wysepki na jezdniach. Będzie gęsto ale nasi wolontariusze będą Was o tym ostrzegać odpowiednio. Znowu mijamy „Bacza" i przez Hotelowiec na wprost rozpoczynamy pierwszy podbieg aż na wiadukt przy stacji Tychy Zachodnie. Następnie ulicami Żwakowską, Stoczniowców mijamy stawy na Sublach dobiegając do pierwszego punktu z wodą. Ulicami Harcerską i Jaśkowicką dobiegamy z powrotem do Stoczniowców gdzie jest krótki podbieg do Alei Bielskiej. Potem znaną z lat poprzednich trasą zbiegamy Sikorskiego aż do Paprocan gdzie czekają po drodze 3 punkty odżywcze. Huta Paprocka, Zameczek Promnice i ośrodek MOSiR. W między czasie w okolicach 9,5 km (tak wiemy jest zmiana ze względów logistycznych) przy dzikiej plaży zlokalizowany będzie punkt zmian dla sztafet. Wybiegamy na Sikorskiego i zbiegamy aż do Armii Krajowej gdzie kierujemy się w prawo. 17/18 kilometr to pewne podbiegi i zbiegi ale osiągając ostatni punkt odżywczy przy Stadionie Zimowym w zasadzie do samej mety będzie już w dół. A ta trasa prowadzi do Niepodległości którą dobiegamy do budynku Urzędu Miasta gdzie przy Pomniku Niepodległości zbiegamy aleją parkową aż do tyskiej „Żyrafy”. Przecinamy Edukacji wbiegając na chodnik aby po chwili zameldować się w Parku Północnym stanowiącym bazę dla sobotnich Park Run. Obiegamy staw i przy Liceum Kruczkowskiego wracamy na jezdnię ulicy Elfów a następnie w prawo na Edukacji rozpoczynając ostatni kilometr trasy. Po zbiegnięciu w stronę stadionu przez bramę wpadamy na bieżnię gdzie pozostaje 300 metrów chwały dla Tych Najlepszych. Powodzenia !