Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie w sprawie ograniczenia prawa do aborcji. Manifestacje na śląsku

27 stycznia, po ponad 3 miesiącach TK postanowił nieoczekiwanie opublikować uzasadnienie do październikowego orzeczenia w sprawie aborcji. W śląskich miastach spontanicznie zorganizowały się manifestacje.

Protest przeciw aborcji

W Tychach nie zapowiedziano tego dnia żadnego oficjalnego protestu, ale niewykluczone są manifestacje w najbliższych dniach. Tyszanki i Tyszanie protestowali już w tej sprawie na ulicach w dużej ilości – pisaliśmy o tym tutaj.

Przypomnijmy, że chodzi o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października, który tym samym stwierdził, że przerywanie ciąży w przypadku przypuszczenia ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu jest niezgodne z konstytucją, co wywołało falę protestów w całej Polsce. Orzeczenie zaostrza prawo aborcyjne w Polsce i uchyla obowiązujący od 1993 roku kompromis aborcyjny, który dopuszczał do przerwania ciąży w trzech przypadkach (jako efekt czynu zabronionego, w przypadku ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu, oraz w przypadku gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki).

Ponieważ orzeczenie wywołało ogromny sprzeciw społeczny, nie było do tej pory oficjalnie publikowane. Jednak w środę media obiegła informacja o planowanej na ten dzień publikacji uzasadnienia wyroku TK. Nastąpiło o godzinie 16 – orzeczenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Uzasadnienie jest de facto preludium do publikacji wyroku, która oznaczać będzie, że zapis zacznie legalnie obowiązywać, i na ten moment w przypadku podejrzenia ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu, w tym prawdopodobieństwa śmierci dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu, kobieta nie będzie mogła przerwać ciąży.

Niespodziewana publikacja wywołała falę komentarzy w mediach, wśród których dominowała diagnoza o próbie odwrócenia uwagi opinii społecznej od ostatnich problemów trapiących Polskę – między innymi kwestii braku szczepionek.

Manifestacje odbyły się w całej Polsce zaraz po wiadomości o publikacji uzasadnienia TK. Duża manifestacja odbyła się w Katowicach. Biorąc pod uwagę odbiór społeczny październikowego orzeczenia, należy spodziewać się kolejnej fali protestów w całej Polsce.

Z ostatnich informacji wynika, że wyrok TK został opublikowany 27 stycznia tuż przed północą.

[fot. Małgorzata Wojtyczka]