Trzy łabędzie z Tychów trafiły do leśnego pogotowia ratunkowego. Ptaki były karmione chlebem

Mieszkanka Tychów - doktor psychologii Dagmara Mrozowska w mediach społecznościowych zwróciła uwagę na nieodpowiedzialne zachowanie społeczeństwa. Spacerując w Parku Suble przy zbiorniku wodnym dostrzegła spleśniały chleb, którym miały być karmione łabędzie. - Widzę kolejny raz sterty spleśniałego chleba, a na środku zalewu dwa młode łabędzie, które takim nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi, mogą podzielić los swojego rodzeństwa.

Zdj. ilustracyjne/Dagmara Mrozowska
Łabędź Tychy

Przed kilkoma dniami tyszanka doktor Dagmara Mrozowska opublikowała post, w którym opisała nieodpowiedzialne zachowanie społeczeństwa. Mieszkanka Tychów nawiązała do wcześniejszej sytuacji, kiedy to trzy młode łabędzie zostały przewiezione do Leśnego Pogotowia Ratunkowego w Mikołowie po zatruciu.

- W zeszłym tygodniu młody łabędź, który został przetransportowany do leśnego pogotowia w Mikołowie nie żyje. Dwa kolejne młode łabędzie są w bardzo ciężkim stanie i rokowania co do ich zdrowia są bardzo złe - zaznacza Mrozowska.

Kolejny incydent w tyskim parku

W środę, 12 października dr Dagmara Mrozowska podzieliła się swoimi obserwacjami na mediach społecznościowych. W tyskim Parku Suble łabędzie ponownie karmione były chlebem - tym razem spleśniałym.

- Sytuacja się powtarza, bowiem dziś spacerując w Sublach, widzę kolejny raz sterty spleśniałego chleba, a na środku zalewu dwa młode łabędzie, które takim nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi, mogą podzielić los swojego rodzeństwa - podkreśla tyszanka

Jacek Wąsiński, który prowadzi Leśne Pogotowie Ratunkowe potwierdził, że w ostatnich tygodniach trafiły do niego trzy łabędzie, z czego jeden nie żyje, a dwa są w trakcie leczenia. Jak wyjaśnił prawdopodobną przyczyną zatrucia był podawany im spleśniały chleb.

Czym można karmić łabędzie?

Dr Dagmara Mrozowska po szerokim odzewie ze strony społeczeństwa postanowiła wyjaśnić, czym należy karmić łabędzie, kaczki oraz inne ptaki. Jak podkreślała we wcześniejszym poście, pod żadnym pozorem nie należy podawać im chleba.

- Spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich śmierci. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek, a także bardzo poważnej choroby - kwaśnicy żołądka - wyjaśnia.

Tyszanka dodaje, że ptaki żywią się m. in. pokarmem roślinnym. Naturalnym pożywieniem łabędzi i kaczek są wodne rośliny, małże, ślimaki oraz larwy owadów. Łabędzie mogą być karmione zbożem oraz surowymi bądź gotowanymi niesolonymi drobno pokrojonymi warzywami. Ptaki spożywają także ziarna kukurydzy, gotowane ziemniaki, buraki pastewne , marchewkę, kapustę, płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż - gotowane i osuszone.