„Tuzy u Tuza” – bezpłatny program rehabilitacyjny dla seniorów

Od stycznia 2020 roku działa w trzech śląskich powiatach program rehabilitacyjny dla seniorów. Właśnie kończy się 9. edycja. Program to bezpłatna rehabilitacja lecznicza dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu kostno-stawowego i będzie kontynuowany do 2022 roku.

Fizjo

Jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego w Tychach, w programie „Tuzy u Tuza. Rehabilitacja lecznicza w chorobach przewlekłych układu kostno-stawowego i mięśniowego w trzech powiatach województwa śląskiego zgodnie z Regionalnym Programem Zdrowotnym” może zostać objęte 1080 osób z Województwa Śląskiego. Dodatkowo, dla 54 osób z kary medycznej przewidziane jest szkolenie w zakresie przewidzianym przez program.

Bezpieczna rehabilitacja

Jak twierdzi fizjoterapeuta Jacek Tuz, podczas 9 edycji leczonych było 300 osób i nikt nie zaraził się koronawirusem.

Chciałbym to podkreślić, bo rozumiem, że obecnie w obawie o swoje zdrowie mieszkańcy mogą mieć wątpliwości czy zgłosić się do programu, mówi organizator.

Zasady i reżim sanitarny podczas zajęć jest zachowany zgodnie z obowiązującymi normami. Jacek Tuz wskazuje również na dużą odpowiedzialność w grupie ćwiczących seniorów, co bardzo pomaga w zachowaniu bezpiecznych zasad w czasie pandemii. Jak twierdzi Jacek Tuz, ponad 90 procent pacjentów zgłasza poprawę swojego stanu po leczeniu proponowanym przez program.


Na co mogą liczyć seniorzy?

Program to bezpłatne zajęcia rehabilitacyjne. Mogą się do niego zgłosić pacjenci z przewlekłymi chorobami układu kostno-stawowego i mięśniowego. Grupa docelowa, która może wziąć udział w programie to mężczyźni w wieku 50 - 64 lat oraz kobiety w wieku 50 – 59 lat. W ramach programu można skorzystać z szeregu usług. Między innymi są to indywidualne konsultacje medyczne u lekarza specjalisty, porady fizjoterapeutyczne, oraz oczywiście program fizjoterapeutyczny, dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Obecnie trwa nabór do grudniowej grupy. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Fizjoterapia MDT.