Twórczość Edwarda Stachurskiego na IX Tyskim Festiwalu Słowa LOGOS FEST

Już w środę (25 maja) rozpocznie się IX Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST. Tegorocznym tematem przewodnim jest twórczość Edwarda Stachury, którego 85. rocznica urodzin obchodzona będzie w sierpniu tego roku.

UM Tychy
IX Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST
Stachura w twórczości literackiej stworzył własną filozofię, łącząc zachwyt nad życiem z silnym poczuciem tragizmu. Na kartach swych powieści wykreował bohatera – samotnego wędrowca, odrzucającego życiową stabilizację, człowieka wolnego, pełnego podziwu dla przyrody i człowieczeństwa, a zarazem lęku przed wyzwaniami współczesnej cywilizacji. - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny Logos Fest.

Początek już w środę

IX LOGOS FEST rozpocznie się 25 maja o godzinie 18:00, a wydarzenie otworzy spektakl Cała jaskrawość” w reżyserii Aliny Moś-Kerge. Jest to pierwsza powieść Edwarda Stachury, osadzona w realiach peerelowskiej prowincji pełna refleksji natury egzystencjalnej, pytań o sens istnienia, istotę miłości i śmierci.

26 maja o godzinie 18:00 zaprezentowany zostanie spektakl „Piękny nieczuły” w reżyserii Edward Wojtaszek, wykonany przez Teatr Polonia w Warszawie. Tego samego dnia na godzinę 20:00 zaplanowano „Dialog o słowie", czyli rozmowę Teresy Drozdy z Janem Kondrakiem - absolwentem polonistyki w UMCS, autorem, kompozytorem i wykonawcą piosenek.

27 maja odbędzie się pokaz filmu „Siekierezada” (1985) w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Bohater filmu jest poetą, który nie może odnaleźć się w świecie, więc migruje z miejsca na miejsce i nigdzie nie może odnaleźć otoczenia dla siebie. O godzinie 20:00 kolejny „Dialog o słowie" z dr. Jakubem Beczkiem również poprowadzi Teresa Drozda. Jakub Beczek jest literaturoznawcą, krytykiem literackim, edytorem i doktorem nauk humanistycznych. Napisał książkę „Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach” (2020).

Samouk muzyczny z dużym, twórczym zapleczem

W sobotę 28 maja, za sprawą pomysłodawcy wydarzenia – Pawła Drzewieckiego, o godzinie 18:00 odbędzie się widowisko literackie, będące efektem Turnieju Recytatorskiego z tekstami patrona literackiego tegorocznego LOGOS FEST – Edwarda Stachury. Również w sobotę o godzinie 20:00 Teresa Drozda przeprowadzi „Dialog o słowie" z Jerzym Satanowskim - muzycznym samoukiem, kompozytorem teatralnym z bogatą twórczością na artystycznym koncie.

Festiwal 29 maja o godzinie 18:00 zakończy spektakl muzyczny „Edward Stachura. Między mną a mgłą” w reżyserii Jerzego Satanowskiego, wyprodukowanego na zlecenie Festiwalu LOGOS FEST, który jest próbą opisania losu Edwarda Stachury.